Ważne spotkanie w MSZ. Chodzi o ewakuacje Polaków z Gazy
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński rozmawiał z ambasadorami Egiptu, Izraela i Palestyny na temat umożliwiania ewakuacji polskim obywatelom ze Strefy Gazy - poinformował resort spraw zagranicznych w komunikacie. W poniedziałek jedyne przejście graniczne enklawy w Rafah zostało ponownie otwarte.
06.11.2023 | aktual.: 06.11.2023 19:57
Spotkanie z ambasadorami odbyło się w poniedziałek w siedzibie MSZ przy al. Szucha.
"Podczas rozmów z ambasadorami wiceminister Jabłoński podkreślił, że Polska domaga się ponownego otwarcia przejścia granicznego w Rafah i niezwłocznego umożliwienia ewakuacji – w szczególności obywateli RP. W Strefie Gazy pozostaje w tej chwili ok. 5-6 tys. obywateli państw trzecich, w tym 29 Polaków. Ich lista została przez Polskę przekazana stronie egipskiej i izraelskiej już 9 października wraz z notami dyplomatycznymi zawierającymi oczekiwanie zapewnienia im bezpiecznej ewakuacji" - czytamy w komunikacie resortu dyplomacji.
Przejście w Rafah ponownie otwarte
"W godzinach popołudniowych przejście graniczne w Rafah wznowiło funkcjonowanie, a ewakuacja ma zostać odblokowana. MSZ nieustannie dokłada wszelkich starań, aby polscy obywatele mogli jak najszybciej znaleźć się w bezpiecznym miejscu" - napisano w komunikacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Faktycznie, jak donosi agencja Reuters, w poniedziałek, po dwóch dniach przerwy, ewakuacja przez przejście w Rafah została wznowiona. Dotyczy ona jedynie mieszkańców Gazy posiadających zagraniczne paszporty oraz rannych.
Służby graniczne Strefy Gazy oświadczyły wcześniej, że Egipcjanie i obcokrajowcy znajdujący się już na wstępnie zatwierdzonych listach zostaną wkrótce przepuszczeni przez przejście - jedyne, przez które można się wydostać z enklawy.
Zobacz także
Według egipskich służb bezpieczeństwa, cytowanych przez Reutersa, po wznowieniu ewakuacji w poniedziałek już około 80 osób posiadających podwójne obywatelstwo i 17 osób ewakuowanych medycznie opuściło Rafah do wczesnego wieczora. Ponadto 48 ciężarówek z pomocą humanitarną wjechało do Gazy.
Źródło: MSZ/Reuters