Wassermann: potrzebna cywilna kontrola nad nowymi WSI
Potrzebna jest cywilna kontrola nad nowymi
wojskowymi służbami specjalnymi, która zapobiegnie ich
patologizacji - powiedział w Krakowie minister
koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann.
Minister Wassermann nawiązał do informacji przekazanej w niedzielę przez szefa Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Urbańskiego, który powiedział, że powołane w miejsce Wojskowych Służb Informacyjnych służby będą podlegały ministrowi obrony narodowej i będą koordynowane przez ministra ds. służb specjalnych. Jego zdaniem taka była pierwotna koncepcja.
Inicjatywę ustawodawczą w sprawie projektu ustaw o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych przejął na początku ubiegłego tygodnia prezydent Lech Kaczyński. Według doniesień mediów, rządowe prace nad pakietem utrudniał spór między koordynatorem ds. służb specjalnych Zbigniewem Wassermannem a ministrem obrony narodowej Radosławem Sikorskim.
Zdaniem Wassermanna wypowiedź Urbańskiego nie oznacza zmiany dotychczasowych ustaleń. Nie ma konfrontacji między panem ministrem Sikorskim a mną, jest rozstrzygnięcie takie, jakie dotychczas było. Nie należy mylić nadzoru, jaki będzie sprawował minister obrony narodowej Radosław Sikorski z kontrolą cywilną - powiedział minister Wassermann.
Jak stwierdził, w projekcie "zwyciężyła jego koncepcja, która mówi o tym, że nowe WSI będą centralnym organem administracji państwowej". Oznacza to, że będą tak samo usadowione jak ABW, AW; będą podlegały kontroli premiera w większym stopniu niż dotychczas; a po trzecie - szefów tych służb będzie powoływał pan premier na wniosek ministra obrony narodowej - powiedział Wassermann.
Po czwarte - wyjaśniał minister - wejdą do tych służb cywile, także na ważne kierownicze funkcje; po piąte - WSI będą koordynowane przez ministra koordynatora, który będzie mógł przeprowadzać ich kontrole w zakresie niezbędnym do koordynacji. Po szóste - minister koordynator będzie tym podmiotem władzy wykonawczej, który będzie gromadził całość informacji dotyczących bezpieczeństwa państwa, spływających od wszystkich podmiotów, tzn. od służb wojskowych i służb cywilnych.
Jak podkreślił Wassermann, jest to ta sama koncepcja, o której mówił w niedzielę rano na antenie radia Zet min. Andrzej Urbański. Rozmawiałem po programie z panem Urbańskim, który powiedział, że nic się nie zmieniło. Finalizujemy reformę według koncepcji, która była przyjęta, i w takiej postaci idzie w projekcie do Sejmu - stwierdził Wassermann. Dzisiaj było potwierdzenie tego, że ta koncepcja zostaje przyjęta w projekcie, który zostanie skierowany do Sejmu - mówił Wassermann o wypowiedzi Urbańskiego.
Wojskowe Służby Informacyjne pozostaną pod nadzorem MON; cały czas miały być, są i będą - powiedział dziennikarzom w niedzielę w Warszawie wiceminister obrony narodowej Stanisław Koziej. Dodał, że "trudno sobie wyobrazić, aby WSI nie pracowały na rzecz Sił Zbrojnych i aby nie były ich częścią. Tyle, że nie będzie już WSI, ale odrębny wywiad i kontrwywiad".
Podkreślił, że "zdania pomiędzy ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych Zbigniewem Wassermannem a szefem MON Radosławem Sikorskim nie były podzielone, a nad wspólnym rozwiązaniem trwały po prostu dyskusje".