Ten popularny lek może być śmiertelnie niebezpieczny. Jaki jest limit?

W szczycie sezonu przeziębieniowego wiele osób sięga po leki, licząc na szybkie wyleczenie. Jednak toksykolog prof. Natalia Pawlas z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu ostrzega, że więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Toksykolog ostrzega
Toksykolog ostrzega
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Eryk Stawinski/REPORTER
oprac. KBŃ

Wahania temperatury i zmienna pogoda sprzyjają infekcjom, co skłania wiele osób do sięgania po leki bez recepty. Prof. Natalia Pawlas podkreśla, że nadużywanie leków może być niebezpieczne.

- Niestety, chociaż nam się wydaje, że im więcej tym lepiej, to nie jest to dobra droga. Na rynku jest wiele różnych leków różnych producentów i są pod różnymi nazwami. Bywa, że zawierają tę samą substancję czynną i jej przedawkowanie może skończyć się nawet zgonem pacjenta - ostrzega prof. Pawlas.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ekspert nie ma złudzeń. Zdradził, kiedy skończy się wojna w Ukrainie

Niebezpieczeństwo przedawkowania paracetamolu

Paracetamol, popularny lek przeciwgorączkowy, może być niebezpieczny, gdy stosowany jest niezgodnie z zaleceniami. - Maksymalna dawka to osiem tabletek paracetamolu po 500 mg na dobę. Przedawkowanie może się skończyć uszkodzeniem wątroby aż do jej niewydolności włącznie. Wtedy pacjent może wymagać przeszczepu wątroby, a czasami przedawkowanie może się skończyć zgonem - ostrzega prof. Pawlas.

Prof. Pawlas apeluje o rozwagę w leczeniu infekcji. Zaleca izolację w domu, by nie zarażać innych, oraz skupienie się na łagodzeniu gorączki i bólu. Warto skorzystać z porady lekarza lub farmaceuty, którzy mogą doradzić, jak bezpiecznie stosować leki. Pamiętajmy, że kluczem do skutecznego leczenia jest rozwaga i odpowiedzialne podejście do stosowania leków.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)