Trwa ładowanie...

Zostań wolontariuszem akcji "Żonkile"

Już po raz trzeci Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej, która upamiętni 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

Zostań wolontariuszem akcji "Żonkile"
d46inz9
d46inz9

Już po raz trzeci Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza wolontariuszy do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. Upamiętni ona 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, która przypada na 19 kwietnia 2015 roku.

Tego dnia rozdawane będą papierowe żonkile: kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej. W ubiegłych latach dzięki wolontariuszom żółty kwiat-symbol nosiły na ubraniach tysiące ludzi w Polsce i za granicą. Rekrutacja wolontariuszy potrwa do 8 marca 2015 roku.

- Muzeum POLIN po raz trzeci organizuje akcję Żonkile. W tym roku będziemy obchodzić 72. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Obecnie poszukujemy wolontariuszy, którzy będą rozdawać papierowe żonkile 19 kwietnia na ulicach Warszawy – informuje Wawalove.pl Michał Kulisiewicz z Muzeum POLIN.

d46inz9

W ubiegłym roku do akcji przyłączyło się około 400 osób w różnym wieku, z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach. Wszystkich ich połączyła idea przywracania pamięci o ludziach i świecie, których już nie ma. Samego 19 kwietnia 2014 roku wolontariusze rozdali około 30 tys. symbolicznych papierowych żonkili.

Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci dzięki Markowi Edelmanowi, który co roku w rocznicę powstania składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” ma na celu propagowanie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim.

Osoby, które wezmą udział w tegorocznej edycji, oprócz tradycyjnego rozdawania żonkili, będą miały okazję zwiedzić wystawę stałą Muzeum POLIN, uczestniczyć w warsztatach komunikacyjnych, poznać historię warszawskiego getta, a także zgłębić dzieje dzielnicy Muranów podczas spotkania z Beatą Chomątowską.

W tym roku w akcję zaangażowało się wiele instytucji, m.in.: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, JCC Warszawa i Muzeum Historii Polski. Osoby chętne do wzięcia udziału w akcji proszone są o wysłanie zgłoszenia do 8 marca 2015 roku.

d46inz9

Szczegółowe informacje na stronach:

www.polin.pl/wolontariat

www.facebook.com/WolontariatMuzeumHistoriiZydowPolskich

W 2015 roku obchodzimy 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, które było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Po wielkiej akcji deportacyjnej latem 1942 r., w czasie której wywieziono do Treblinki prawie 300 tys. Żydów warszawskich, w getcie pozostało 60 tys. osób. Kiedy 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, przeciwstawili im się członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). W nierównej walce słabo uzbrojeni bojowcy wytrwali trzy tygodnie. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po

d46inz9

domu, zabijając i wywożąc do obozów mieszkańców getta. 8 maja w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ulicy Miłej przywódca powstania Mordechaj Anielewicz odebrał sobie życie wraz z grupą kilkudziesięciu ŻOB-owców. Nielicznym bojowcom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB Marek Edelman, który zmarł w 2009 r.

Za symboliczną datę zakończenia powstania uznaje się 16 maja 1943 r., gdy Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem. Getto warszawskie przestało istnieć.

Zobaczcie też WIDEO z wystawy "1000 lat historii Żydów polskich. href="http://wawalove.pl/Wystawa-1000-lat-historii-Zydow-polskich-WIDEO-sl16264">

d46inz9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46inz9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj