Trwa ładowanie...

Władysław Bartoszewski patronem skweru na Woli

Pomysł nadania imienia skwerowi był inicjatywą działacza Nowoczesnej - Mariusza Malinowskiego, który zbierał w tej sprawie podpisy.

Władysław Bartoszewski patronem skweru na Woli
d446g94
d446g94

Decyzją Rady Warszawy skwer zlokalizowany w dzielnicy Wola, przy ul. Ogrodowej pomiędzy ulicą Białą a Aleją Jana Pawła II, będzie nosił imię Władysława Bartoszewskiego. Pomysł nadania imienia skwerowi był inicjatywą działacza Nowoczesnej - Mariusza Malinowskiego, który zbierał w tej sprawie podpisy. We wtorkowym głosowaniu radnych Woli, przeciwni pomysłowi byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

„Budowniczy mostów”, wzór państwowca, patriota, człowiek dialogu i porozumienia. Dziś decyzją Rady m.st. Warszawy skwer zlokalizowany w dzielnicy Wola, przy ul. Ogrodowej pomiędzy ulicą Białą a Aleją Jana Pawła II, będzie nosił imię Władysława Bartoszewskiego. Ogromnie cieszy mnie, że tak upamiętnimy tego wielkiego i wybitnego człowieka - poinformowała na Facebooku prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Za" głosowało 37 radnych, wstrzymało się 13, nie głosowało 8. Nikt tym razem nie był przeciw.

Skwer im. W. Bartoszewskiego

Pomysł nadania imienia skwerowi był inicjatywą działacza Nowoczesnej - Mariusza Malinowskiego, który zbierał w tej sprawie podpisy. Pod wnioskiem podpisało się ponad 3 tys. warszawiaków, którzy przedstawili dokument Hannie Gronkiewicz-Waltz. Najpierw trafił on pod głosowanie radnych dzielnicy Wola, w czwartek ostatecznie o jego losach zdecyduje Rada Warszawy.

d446g94

"Skwer nie ma nazwy, co dziwi zważywszy na jego duże znaczenie historyczne" - pisał autor petycji. Jak czytamy dalej, "przed wojną była tu ulica Biała, która łączyła sąd z ulicą Chłodną. Przychodzący tu Żydzi mogli dostać ubrania i fałszywe papiery, aby potem wyjść na wolność.

Pomagała im w tym Organizacja Żegota, w prezydium której był właśnie Władysław Bartoszewski.

"Idąc wąskim przesmykiem pomiędzy murami z obu stron ulicy Białej uciekinierzy i ich przewodnicy przeżywali niezwykłe emocje. To miejsce nasycone jest ich nadzieją wolności. Dlatego uważam, że Profesorowi podobało by się, aby nosiło Jego imię. To skromny skwer" - pisał Malinowski.

Poparcie Bronisława Komorowskiego

Pomysł oficjalnie poparł także były prezydent Bronisław Komorowski, który wystosował w tej sprawie oficjalne pismo.

(Fot. Instytut Bronisława Komorowskiego)

d446g94

List poparcia dla upamietnienia Władysława Bartoszewskiego

— Michał Szczerba (@MichalSzczerba)

Władysław Bartoszewski

Władysław Bartoszewski urodził się w 1922 roku w Warszawie. We wrześniu 1940 został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Auschwitz, gdzie był więziony do kwietnia 1941 roku. W 1942 związał się z konspiracją. Wstąpił do AK i rozpoczął współpracę z Radą Pomocy Żydom "Żegota".

W 1946 został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i skazany na karę więzienia, którą odbywał do 1948 roku. Kolejny raz aresztowany w grudniu 1949. W maju 1952 roku został skazany na 8 lat więzienia za szpiegostwo. Po uwolnieniu Bartoszewski zajął się publicystyką. W 1965 roku został uhonorowany przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Był honorowym obywatelem państwa Izrael.

d446g94

W 1980 roku został członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany. Uwolniony w kwietniu 1982 roku. W latach 1990-95 był ambasadorem Polski w Austrii, później przez kilka miesięcy szefem MSZ w rządach Józefa Oleksego i Jerzego Buzka. Od 2001 roku. przewodniczył Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej.

21 listopada 2007 został powołany na sekretarza stanu w Kancelarii Premiera Rady Ministrów i pełnomocnika szefa rządu ds. dialogu międzynarodowego. Funkcję tę pełnił do śmierci.

Źródło: (WawaLove.pl/twitter/tvn warszawa/pap)

d446g94
d446g94
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d446g94
Więcej tematów