HistoriaUroczystości w 71. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Uroczystości w 71. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Przedstawiciele sejmu, senatu, prezydenta, rządu, władz stolicy złożyli wieńce przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego upamiętniając żydowskich powstańców z 1943 roku. Wolontariusze rozdawali papierowe żółte kwiaty - symbol pamięci o powstaniu w getcie.

Hołd żydowskim powstańcom, którzy od 19 kwietnia do 16 maja 1943 r. stawili zbrojny opór niemieckim okupantom, oddali też reprezentanci Muzeum Historii Żydów Polskich, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu. Były także kwiaty od mieszkańców stolicy przybyłych na uroczystość.

Uroczystości odbyły się w asyście żołnierzy kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Rabin Stas Wojciechowicz odmówił kadisz.

Kwiaty złożono również przed pomnikiem ku czi "Żegoty" przy MHŻP oraz na Trakcie Pamięci i Męczeństwa Żydów: przy pomniku ku czci Szmula Zygielbojma, w miejscu, gdzie znajdował się bunkier Mordechaja Anielewicza oraz przy pomniku Umschlagplatz.

Na placu pomiędzy Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich - a także w innych miejscach w centrum stolicy - wolontariusze rozdawali papierowe żółte żonkile - symbol pamięci o powstańcach z warszawskiego getta.

Jak powiedział Roman Antonowicz, wiceprzewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, które wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich jest organizatorem zapoczątkowanej w ubiegłym roku akcji "Żonkile", wolontariusze to głównie ludzie młodzi, z gimnazjów i liceów, a akcja "Żonkile" służy upowszechnianiu - szczególnie wśród młodzieży - pamięci o powstaniu w getcie warszawskim i zagładzie społeczności żydowskiej. Papierowe żonkile rozdawano w miastach, w których mieszczą się oddziały TSKŻ, między innymi w Krakowie, Łodzi, Białymstoku, Bielsku-Białej.

W tym roku, jak poinformował Grzegorz Tomczewski z MHŻP, w akcji "Żonkile" wzięło udział w Warszawie 400 wolontariuszy. Przygotowano 60 tys. papierowych żonkili. Trafią one także do Niemiec i Izraela, otrzymały je też polskie placówki dyplomatyczne.

Żonkile związane są z osobą Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznicę powstania w getcie dostawał je od anonimowej osoby. Co roku, 19 kwietnia, składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, w ostatniej fazie likwidacji getta warszawskiego. Powstańcy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Zbrojnego walczyli do 16 maja 1943 roku. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

Według raportów Stroopa w getcie znajdowało się podczas powstania ponad 56 tys. Żydów. Około 6 tys. zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów i zaczadzenia. 7 tys. Żydów Niemcy zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłali do obozu zagłady w Treblince. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka.

Źródło artykułu:WP Kobieta
historiawarszawarocznica

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)