RegionalneWarszawaPierwsza wystawa Muzeum Polskiej Wódki, czyli co wiemy o narodowym trunku?

Pierwsza wystawa Muzeum Polskiej Wódki, czyli co wiemy o narodowym trunku?

Jak powstały i co dokładnie oznaczają takie sformułowania, jak: „dla kurażu”, czy „wypić strzemiennego”? Tu znajdziecie odpowiedzi.

Pierwsza wystawa Muzeum Polskiej Wódki, czyli co wiemy o narodowym trunku?

22.09.2015 11:30

W 2017 roku warszawska Praga zyska ważną inicjatywę ożywiającą tę zabytkową dzielnicę. W Centrum Praskim Koneser powstanie Muzeum Polskiej Wódki. W ubiegły piątek na ogrodzeniu Konesera zawisła pierwsza plenerowa wystawa poświęcona narodowemu trunkowi.

Jak długa jest historia wytwarzania wódki na polskich ziemiach? Z czego jest produkowana i co stanowi o jej unikalności na światową skalę? Jak powstały i co dokładnie oznaczają takie sformułowania, jak: „dla kurażu”, czy „wypić strzemiennego”? To tylko mała część pytań, na które odpowiedzi znajdziecie na 16 tablicach zawieszonych wokół Centrum Praskiego Koneser. Wystawę "Czy wiesz, że", poświęconą polskiej wódce, można bezpłatnie oglądać do 30 listopada 2015 roku.

Polska wódka to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie marek. To także jeden z naszych flagowych produktów eksportowych oraz nieodłączny element dziedzictwa narodowego. Dzięki ponad 600-letniej historii i tradycji wytwarzania stała się jednym z naszych symboli. - Szkoci mają muzea whisky, Francuzi koniaków i szampana, nadszedł czas, by Polacy także zaczęli chwalić się swoim narodowym trunkiem. Stąd inicjatywa Pernod Ricard pod patronatem Stowarzyszenia Polska Wódka, by stworzyć w Koneserze Muzeum Polskiej Wódki – tłumaczy Andrzej Szumowski Prezes SPW.

Koneser jest przestrzenią wyjątkową – postindustrialne budynki z czerwonej cegły oraz zabytkowe i zachowane instalacje, które kiedyś służyły do produkcji wódki, nadają niespotykaną atmosferę. To tu powstały takie marki jak Luksusowa czy Wyborowa. - Dlatego bardzo ważne jest to, że muzeum powstanie na Pradze – korzyści związane z ruchem turystycznym oraz programem kulturalnym odczują zarówno mieszkańcy, jak i lokalni przedsiębiorcy – dodał Skotnicki.

Muzeum powstanie w zabytkowym budynku Rektyfikacji. Głównym motywem prezentującej ponad 600-letnią historię wytwarzania wódek na ziemiach polskich, będzie lokalna tradycja produkcji i światowa renoma polskiej wódki. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych narzędzi multimedialnych odwiedzający będą mogli doświadczyć i zrozumieć jak przebiegają poszczególne etapy produkcji, z jakich surowców powstaje charakterystyczny polski trunek (zboże, ziemniaki oraz woda) i jak znaczący udział w tym procesie przypada człowiekowi – gorzelnikowi.

Obraz
Obraz
warszawawystawapraga
Zobacz także
Komentarze (0)