RegionalneWarszawaJak zachować się podczas ataku terrorystycznego? Policja robi symulację w warszawskim hotelu (WIDEO)

Jak zachować się podczas ataku terrorystycznego? Policja robi symulację w warszawskim hotelu (WIDEO)

Ćwiczenia zostały zorganizowane z myślą o zaplanowanych w lipcu szczycie NATO i obchodach ŚDM.

Jak zachować się podczas ataku terrorystycznego? Policja robi symulację w warszawskim hotelu (WIDEO)

15.04.2016 12:54

*Prawdziwe życie nie ma nic wspólnego z kadrem wyjętym wprost z filmu akcji. Sytuacje zagrożenia nie powinny być okazją do zweryfikowania siły zwykłego obywatela. Wykazać mają się przede wszystkim służby specjalne, które w ostatnim czasie coraz częściej ćwiczą schemat działania w przypadku niebezpieczeństwa. To im powinniśmy zostawić działanie. Zwykły obywatel podczas ataku terrorystycznego, by przetrwać, musi zamienić się w szarą myszkę. "Rób, co ci każą. Nie graj bohatera i nie stawiaj oporu" - uczula Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które stworzyło zasady zachowania w przypadku zagrożenia atakiem terrorystycznym i znalezienia się w grupie zakładników. *

Ostatnie wydarzenia na świecie sprawiły, że służby jeszcze skrupulatniej podchodzą do możliwego zagrożenia terrorystycznego. W najbliższym czasie w Warszawie planowane są duże zgromadzenia, które mogą stać się celem potencjalnych zamachowców. Dlatego też policjanci Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji cyklicznie sprawdzają swoje umiejętności na obiektach tak zwanej struktury newralgicznej. W ciągu ostatnich miesięcy, wspólnie z innymi służbami specjalnymi, uczestniczyli w zorganizowanych ćwiczeniach, sprawdzających opracowane procedury na wypadek zagrożenia w obiektach tego typu.

Z czwartku na piątek zostały przeprowadzone ćwiczenia w jednym z hoteli w centrum Warszawy. Symulacja została zorganizowana w ramach przygotowań do policyjnego zabezpieczenia dwóch ważnych wydarzeń, zaplanowanych w lipcu w Polsce: szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży.

Pokonywanie przeszkód w hotelu, udzielanie pierwszej pomocy, zatrzymanie napastników i zabezpieczenie broni oraz materiałów wybuchowych - w tych elementach doskonalili swoje umiejętności policjanci KSP i żołnierze Żandarmerii Wojskowej. Weryfikowali również poprawność reagowania na zagrożenie pracowników ochrony hotelowej.

Nie zgrywaj bohatera

MSWiA stworzyło dla obywateli specjalny, szczegółowy instruktaż, w którym opisuje, jak postępować w konkretnych przypadkach zagrożeń. Wymieniono w nim takie sytuacje jak: zagrożenie atakiem bombowym, otrzymanie podejrzanej przesyłki, skażenia biologiczne i chemiczne, operacja antyterrorystyczna, przygotowanie do nagłego zdarzenia i podstawowe czynności udzielania pierwszej pomocy. Każdy z działów bardzo dokładnie opisuje działania, jakie należy podjąć podczas zagrożenia. W przypadku, gdy staniemy się zakładnikiem grupy terrorystycznej, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że "granie" bohatera i stawianie oporu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dyskutowanie z napastnikami lub bunt mogą tylko pogorszyć sytuację. W takim wypadku, głównym celem zakładnika powinno być przetrwanie.

"Nie rób gestów zwracających uwagę porywaczy, usuń (wyrzuć) wszelkie oznaki władzy, zajmowania ważnej pozycji, nie zadawaj pytań, nie patrz w oczy terrorystom, bądź im posłuszny bez dyskusji" - to tylko kilka punktów, które należy sobie przyswoić. Cały instruktaż można znaleźć tutaj . - Zawsze kalkulujemy, co nam się bardziej opłaca. Jesteśmy w stanie bardzo szybko ocenić, że w przypadku zagrożenia nie przyniesie nam zysku działanie czy stawianie oporu, bo możemy stracić życie. To jest instynkt. Każdy w sytuacji zagrożenia przełącza się na tryb próby przetrwania, a nie aktywnego bronienia się - mówi WawaLove.pl psycholog Eliza Istynowicz z Kliniki Stresu w Warszawie. Dodaje, że zawsze, w domyślnym "ustawieniu", człowiek posiada wolę utrzymania się przy życiu.

Obraz
Obraz
terroryzmćwiczeniaantyterroryści
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)