Trwa ładowanie...

Dzieci do muzeów wejdą za złotówkę

Od 1. września wstęp dla dzieci do 16. roku życia za złotówkę umożliwią m.in. Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Muzeum Narodowe, Pałac w Wilanowie i Zamek Królewski

Dzieci do muzeów wejdą za złotówkę
d2ab4ru
d2ab4ru

Według dotychczasowych zasad ustawowych wstęp dla dzieci do 7. roku życia jest bezpłatny. Według nowej propozycji ministra kultury od 1 września 2013 roku do narodowych instytucji muzealnych, które włączają się w projekt resortu kultury, za złotówkę wejdą dzieci i młodzież w wieku do 16 lat.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski tłumaczy, że - zaledwie kilka procent dzieci rocznie brało do tej pory udział w przedsięwzięciach muzealnych. Może to być spowodowane zbyt wysoką ceną za wstęp.

Dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt ze sztuką staną się z czasem świadomymi odbiorcami kultury - zapełnią widownie teatrów oraz sale koncertowe i wystawowe, wyrosną na ludzi otwartych i kreatywnych. Rozwój kultury ma więc bezpośrednie przełożenie na rozwój potencjału intelektualnego społeczeństwa.

d2ab4ru

Na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znajduje się zakładka z wykazem muzeów dostępnych za złotówkę - z podziałem na województwa. Za pomocą specjalnego formularza będzie można tam zgłaszać kolejne placówki.

W przyszłości wstęp za złotówkę ma umożliwić dzieciom także większość instytucji samorządowych w całym kraju. Placówki najbardziej obecnie oblegane (Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Zamkowe w Malborku czy Panorama Racławicka we Wrocławiu) swoje oferty mają przedstawić w najbliższym czasie.

d2ab4ru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ab4ru
Więcej tematów