RegionalneWarszawaCzy artysta musi być biedny?

Czy artysta musi być biedny?

24 maja czeka nas Dzień Bez Sztuki. Lista stołecznych instytucji, które dołączyły do akcji, rośnie z dnia na dzień.

Czy artysta musi być biedny?

22.05.2012 14:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już w czwartek odbędzie się artystyczny strajk pod nazwą Dzień Bez Sztuki. Galerie oraz muzea zostaną zamknięte na znak protestu. O co właściwie chodzi?

Strajk zainicjowało Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej, które powstało po to, aby powalczyć o wyższe dotacje dla sztuki współczesnej i przejrzyste konkursowe procedury wyłaniania dyrektorów dużych instytucji. Swój głos forum kieruje do ministerstw, polityków, a także instytucji i galerii sprzedających i wspierających działania artystyczne.

I nie chodzi tu o żadne przywileje, tylko o równe prawa. Aby sztuka i kultura w mogły się rozwijać i żyć, artyści muszą mieć co jeść, muszą również być ubezpieczeni. Do akcji dołączył uznany artysta Zbigniew Libera, który na portalu społecznościowym udostępnił swoje zdjęcie z kartką podpisaną słowami: "Jestem artystą, ale to nie znaczy, że pracuję za darmo".

- (...) Ludziom się wydaje, że jak ktoś ma talent to wytrząchuje te przysłowiowe obrazy od niechcenia z rękawa i zupełnie nie kosztuje go to ani odrobinę pracy, ani wysiłku, studia artystyczne są łatwe, lekkie i przyjemne a do tego darmowe /buhaha/ ... a zestaw "mały malarz" wystarczy by każdy został w weekend Vincentem van Goghiem, a program graficzny by zaprojektować logo - pisze w internecie rozżalony artysta.

W efekcie, artyści muszą chwytać się wielu dodatkowych zajęć, niekoniecznie związanych z ich profesją, a na efekty długo czekać nie trzeba - poziom prac współczesnych artystów widać w warszawskich galeriach, takich jak Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim. Ale najważniejsze, że na Euro 2012 starczyło...

"Artyści nie są biznesmenami, nie tworzą z myślą o zysku. Niektóre dzieła, często te najważniejsze dla społeczeństwa, nawet nie nadają się do sprzedaży. A wielu twórców, także tych, którzy już weszli na karty encyklopedii, pozostaje
poza systemem ubezpieczeń emerytalnych i zdrowotnych" - piszą artyści w swoim proteście. Trudno nie przyznać im racji.

Lista warszawskich miejsc, które wezmą udział w czwartkowym proteście:

Aside Gallery, Asymetria, Biuro Wystaw, Bocheńska Gallery, BWA Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność nr 677), Czarna, Czułość, Fundacja Archeologia Fotografii, Fundacja Galerii Foksal, Fundacja Profile, Galeria Format, Galeria m2, Galeria Piotra Nowickiego, Galeria Studio, Happen Transfer, Kolonie, Leto, Le Guern, Lokal_30, Milano, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe w Warszawie, Piktogram / BLA, Propaganda, Raster, Salon Akademii, Starter, V9, Witryna, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.

Obraz
muzeumsztukaartyści
Komentarze (0)