14 listopada Dzień Dobrego Jedzenia. Jak Warszawa dba o jakość żywienia dzieci?
Woda bez ograniczeń we wszystkich szkołach do 2017 r. Rozwiązanie problemu otyłości dzieci? Miasto wprowadza kolejny projekt
W piątek, 14 listopada obchodzimy Dzień Dobrego Jedzenia. Z tej okazji we wszystkich stołecznych szkołach, odbywają się dzisiaj warsztaty kulinarne oraz konsultacje ze specjalistami od spraw żywienia. Nie zabraknie również atrakcji i zabawy, bo organizatorzy w przyjemny sposób chcą zaszczepić w dzieciach i ich rodzicach zasady zdrowego żywienia.
- Kształtując zdrowe nawyki żywieniowe wśród uczniów, w poprzednich latach zachęcaliśmy do świadomego wyboru warzyw i owoców jako składników codziennej diety. W tym roku pragniemy również zachęcić wszystkie warszawskie szkoły do promowania picia wody - mówi Hanna Gronkiewicz – Waltz, Prezydent Warszawy – Zależy nam na tym, aby dzieci piły czystą wodę, a nie słodzone napoje, co ma uzasadnienie w zaleceniach żywieniowych. Dlatego podjęłam decyzję o rozpoczęciu pilotażowego projektu udostępniania wody w stołecznych szkołach za pomocą źródełek.
Jednym z głównych zagadnień kampanii jest woda, jako podstawowy napój dla dzieci. Polecany jest on przez wszystkich pediatrów. Ze względu na gwałtownie narastające zjawisko otyłości wśród dziecii młodzieży, konieczne jest wyeliminowanie słodkich napojów – 1 napój o pojemności 0,5 l zawierający 50 g cukru x 365 dni = 18,2 kg cukru rocznie! Częste spożywanie słodkich napojów powoduje również próchnicę, która dotyka aż 87 proc. dzieci w Polsce.
Zobacz też: W niedzielę kolejny Wege Bazar
- Celem projektu „Woda w szkole” jest zapewnienie wody z kranu do picia dla 223 538 uczniów oraz personelu w 215 szkołach podstawowych, 152 gimnazjach, 181 szkołach ponadgimnazjalnych. Źródełka to sposób, by dzieciom zapewnić wygodny dostęp do czystej i świeżej wody - czytamy na stronie Urzędu Miasta.
Realizacja tego projektu, zakładająca wyposażenie szkół w tzw. źródełka to koszt ok 1096 tys. Zakończenie wdrażania projektu planowane jest na 2017 r. Do tego czasu wszystkie stołeczne szkoły będą miały dostęp do pitnej wody. Nie jest to jednak pierwsza inicjatywa promująca zdrowy tryb życia. Od 2006 roku prowadzona jest przez miasto kampania „Wiem, co jem”. Zakłada ona dodatkową edukację w zakresie żywienia, począwszy od dyrekcji i personelu w placówkach szkolnych, na rodzicach i uczniach kończąc. Kolejny już szósty rocznik ośmiolatków, zostanie wyposażony w podręcznik Wiem co jem- poradnik zdrowego żywienia. Będzie on pomocą w realizacji przez nauczycieli zagadnień związanych z edukacją od najmłodszych lat.
- Od 2010 r. zrealizowaliśmy ok. 400 warsztatów gotowania dla dzieci i młodzieży polegających na nauce samodzielnego przygotowania prostych posiłków. Wzięło w nich udział około 8100 uczniów z warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów -podsumowują organizatorzy akcji.