Gigantyczny korek na moście Krymskim. Na odprawę czeka 1300 samochodów [RELACJA NA ŻYWO]
11.08.2023 | aktual.: 12.08.2023 21:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wojna w Ukrainie trwa. Sobota to 535. dzień rosyjskiej inwazji. Na moście Krymskim utworzył się korek z 1300 samochodów - informuje kanał Astra. Od strony Tamanu przed punktem kontrolnym stoi w kolejce 561 samochodów, a od strony Kerczu - 711. Most Krymski został dziś po południu dwukrotnie zaatakowany. Rosyjskie służby specjalne chroniły przeprawę za pomocą "specjalnej zasłony dymnej". Moskwa zapowiedziała odwet i o atak oskarżyła Kijów. Ukraina jak dotąd milczy na temat wydarzeń na Krymie. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- W sobotę po godz. 13 czasu polskiego nad mostem Krymskim łączącym półwysep z Rosją pojawiły się kłęby dymu. Świadkami "ataku" byli wypoczywający na okolicznych plażach Rosjanie.
- Rosja grozi odwetem w związku z atakami na most Krymski.
- Królewiec. Katastrofa rosyjskiego Su-30. Załoga nie żyje.
- - Na granicy i w rejonach przygranicznych z Białorusią będzie stacjonować około 10 tys. żołnierzy - zadeklarował szef MON Mariusz Błaszczak.
- - Rosjanie nacierają w kierunku Kupiańska, co może stworzyć zagrożenie dla ukraińskiego zgrupowaniu w Donbasie i na południu - ostrzega gen. Waldemar Skrzypczak.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
„Eksperci znów zaczęli się ekscytować wokół lewego brzegu w obwodzie chersońskim. Powodów do ekscytacji nie ma. Właśnie wróciłam z tych miejsc” - napisała na Telegramie wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
"Aby tam wylądować, nie zostać zniszczonym i zdobyć przyczółek, musimy oczyścić terytorium i odeprzeć wroga" - dodała.
W przyszłym tygodniu spodziewamy się decyzji Kongresu Stanów Zjednoczonych akceptującej nasze zapytanie dotyczące śmigłowców Apache - powiedział w sobotę w TVP Info szef MON Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że Apache razem z Abramsami będą stanowiły barierę, która zamknie Bramę Brzeską.
Błaszczak wyjaśnił, że "Brama Brzeska to termin dotyczący równiny w okolicach Brześcia, a więc granicy z Białorusią (pas szeroki na około 80 kilometrów, zawarty pomiędzy Narwią a Bugiem)".
Ukraińskie siły uderzyły w rosyjską bazę i zniszczyły amunicję przeciwnika w okupowanej miejscowości Radensk w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy.
Rzecznik wojsk ukraińskich na południu kraju Władysław Nazarow opublikował w Telegramie nagranie, które przedstawia efekt ataku na rosyjską bazę w Radensku. Na wideo widać kłęby ciemnego dymu i słychać dźwięki eksplozji. Płoną pojazdy z amunicją.
"Szef Sztabu Obrony Wielkiej Brytanii, admirał Sir Tony Radakin, odwiedza Kijów. Mieliśmy konstruktywne spotkanie z naszymi brytyjskimi partnerami" - poinformował na Telegramie Walerij Załużny, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Omówiliśmy pilne potrzeby ukraińskiej armii. Podziękowałem naszym partnerom za wsparcie, gdy kontynuujemy walkę z rosyjskim agresorem w imię zwycięstwa" - dodał Załużny.
Region Zaporoża - zagrożenie rakietowe! - ostrzegają Siły Powietrzne Ukrainy.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i prezydent Rosji Władimir Putin spotkają się pod koniec sierpnia lub na początku września - podaje rosyjski portal Kommersant powołując się na informacje tureckiej telewizji A Haber. Rozmowy mają dotyczyć umowy zbożowej, z której obowiązywania wycofała się Rosja. Dokładna data spotkania nie jest jeszcze znana.
- Obecnie rosyjska prywatna firma wojskowa Wagnera na Białorusi ma zbyt małe siły, aby bezpośrednio stanowić zagrożenie militarne, a jej broń "nie nadaje się do takich celów wojskowych" - powiedział Janis Sarts, dyrektor Centrum Doskonałości Komunikacji Strategicznej NATO (Stratcom), donosi białoruski portal Radia Svoboda.
Jednocześnie, według Sartsa, "nie można wykluczyć prowokacji z udziałem najemników na granicy". Zwrócił uwagę na fakt, że niektórzy z Wagnerowców to "byli żołnierze sił specjalnych, którzy zostali przeszkoleni do przeprowadzania sabotażu".
Jeden mieszkaniec Doniecka zginął, sześć osób w Doniecku, Makiewce i Swietłodarsku zostało rannych podczas ukraińskiego ostrzału pociskami kasetowymi - poinformował na Telegramie Dienis Puszylin, szef separatastycznej Donieckiej Republiki Ludowej.
Kolejny atak drona na terytorium Rosji, tym razem w obwodzie biełgorodzkim.
"Dziś około godziny 17:30 udaremniono próbę przeprowadzenia przez reżim w Kijowie ataku terrorystycznego z użyciem pojedynczego bezzałogowego statku powietrznego na obiekty na terytorium Federacji Rosyjskiej" - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Obrony Rosji na Telegramie.
Jak dodał resort, "systemy obrony powietrznej wykryły i zniszczyły bezzałogowy statek powietrzny". Według oficjalnych informacji, nie było ofiar.
Niemiecki Bild opublikował film z ukraińskiego ataku drona na rosyjską łódź w rejonia Chersonia. Materiał podaje na swoim koncie na portalu X białoruski niezależny portal Nexta.
Chorzy na cukrzycę mieszkańcy jednej z okupowanych przez Rosjan miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy mogą być pozbawieni insuliny, jeśli nie przyjmą rosyjskiego paszportu - pisze portal Meduza.
Aleksander Dudka, mianowany przez Kreml szef lokalnych władz miejscowości Łazurne, zagroził, że osoby, które nie przyjmą rosyjskiego paszportu, nie będą otrzymywać leków "zakupionych z rosyjskiego budżetu". Przede wszystkim - zapowiedział - dotyczy to osób potrzebujących insuliny. Ograniczenia mają dotyczyć też przydziału pomocy humanitarnej.
Już wcześniej, w czerwcu, Dudka groził, że osoby bez rosyjskiego paszportu nie będą mogły otrzymać pomocy humanitarnej, znaleźć pracy ani otrzymać emerytury.
Pożar na statku towarowym w Archangielsku na północy europejskiej części Rosji nad Morzem Białym.
"Dziś około 14:30 służby ratunkowe Archangielska otrzymały zgłoszenie o pożarze na statku towarowym "Tersky Bereg", cumującym przy nabrzeżu. Po przybyciu pierwszych jednostek ustalono, że pali się w ładowni na dolnym pokładzie statku. Załoga ewakuowała się samodzielnie. Na statku nie ma żadnych niebezpiecznych towarów" - poinformowało na Telegramie Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych z Archangielska.
Ukraińskie konta na Telegramie podają informacje o piątkowej strzelaninie we wsi Urzuf, niedaleko okupowanego przez Rosjan Mariupola.
"Według jednej z wersji, jeden z Kadyrowców upił się i strzelał do rosyjskich cywilów i żołnierzy. Wiemy o co najmniej trzech cywilach, którzy zostali ranni w strzelaninie" - napisał na Telegramie Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola.
- Obecnie Rosja skutecznie uczyniła Morze Azowskie swoim morzem, okupując Krym i południową Ukrainę. Niemniej jednak, zgodnie z prawem międzynarodowym, Cieśnina Kerczeńska jest wodami terytorialnymi Ukrainy. Wydaliśmy ostrzeżenie, że zabraniamy żeglugi przez tę cieśninę, ale wszyscy przedstawiciele Rosji nie zwracają na to uwagi. Dlatego w tym miesiącu stracili już trzy statki, z których dwa to okręty wojenne - powiedział w rozmowie z ukraińskim portalem 5.ua Dmytro Pletenczuk, rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej.
Część autostrady M14 między Berdiańskiem a Melitopolem jest tymczasowo zamknięta z powodu pożaru ciężarówki z paliwem.
Ukraińskie siły obrony powietrznej zestrzeliły łącznie 13 pocisków aerobalistycznych Kindżał, ponad 20 pocisków balistycznych Iskander oraz S-400, którymi Rosja ostrzeliwuje terytorium Ukrainy - poinformował w sobotę Jurij Ignat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.
Według niego, jak podaje Ukrinform, Rosjanie co miesiąc produkują około 100 pocisków różnych typów, wśród nich Kh-47 Kindżał.
Płonie cysterna z benzuną na autostradzie Melitopol-Bierdiańsk - informuje portal Astra na Telegramie.
Odcinek autostrady jest zablokowany. "Czas podróży dla kierowców podróżujących alternatywną 'drogą lądową' na Krym wydłuży się o kolejne 40 minut - podaje Astra.
Władze okupacyjne pokazały drogi objazdu.
Na Moście Krymskim, łączącym anektowany Krym z Rosją, po wybuchach zastosowano w sobotę zasłonę dymną - informuje w sobotę agencja Ukrinform. Po zamknięciu Mostu Krymskiego utworzył się korek z ok. 1,3 tys. aut.
W okolicy Mostu Kerczeńskiego w sobotę dwa razy słychać było eksplozje. Jak pisze rosyjski niezależny serwis Meduza, na moście trzykrotnie zamykano ruch.
Gubernator Krymu z nadania Moskwy Siergiej Aksionow stwierdził w sobotę, że siły rosyjskie zestrzeliły dwie ukraińskie rakiety nad Cieśniną Kerczeńską. Później poinformował o rzekomym zestrzeleniu jeszcze jednej rakiety.
Rzeczniczka ukraińskiej armii na południu Natalia Humeniuk podkreśliła, że wszystkie oświadczenia strony rosyjskiej o strąceniu celów powietrznych nad Krymem są propagandą.
Zapowiedziała, że "sezon" wybuchów na Krymie będzie trwał, na półwyspie nie będzie spokojnie, dopóki nie zostanie opuszczony przez okupantów - podaje Dzerkało Tyżnia.
Na tle doniesień o eksplozjach ukraiński wywiad wojskowy opublikował nagranie pokazujące działania morskich dronów na Morzu Czarnym w ostatnich miesiącach.