PiS zwołuje posiedzenie w TVP. Zdecydowana odpowiedź nowych władz
Prawo i Sprawiedliwość próbuje odzyskać wpływy w mediach publicznych. Była rada nadzorcza na czele z Maciejem Łopińskim zwołała na piątek posiedzenie. Na ten ruch zareagował Piotr Zemła, nowy przewodniczący rady nadzorczej TVP w likwidacji.
Na piątek 12 stycznia zaplanowano spotkanie uznawanej przez Prawo i Sprawiedliwość byłej rady nadzorczej Telewizji Polskiej kierowanej przez Macieja Łopińskiego - byłego prezesa TVP i polityka związanego z PiS. Decyzją kontrolowanej przez PiS Rady Mediów Narodowych została ona poszerzona o Tomasza Owsińskiego - byłego szefa serwisu internetowego tvp.info. Są w niej również Przemysław Tejkowski i Radosław Włoszek.
Walka o TVP
Dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Michalski dotarł do oświadczenia, które w czwartek wydał Piotr Zemła - przewodniczący rady nadzorczej TVP, którego w grudniu mianował minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. W komunikacie podkreśla, że poza nim radę nadzorczą Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji tworzą Anisa Gnacikowska i Maciej Taborowski. Powołało ją Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy 19 grudnia.
Piotr Zemła zwraca uwagę, że "w tym samym dniu, przed podjęciem powyższej uchwały, poprzednia rada nadzorcza w składzie Maciej Łopiński, Przemysław Tejkowski i Radosław Włoszek, została odwołana przez WZA".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mocne wypowiedzi uczestników marszu PiS. Czarnek ocenił decyzję Dudy
"Jedynie prawomocny wyrok sądu stwierdzający nieważność lub uchylający powyższą uchwałę byłby skuteczną podstawą prawną do zakwestionowania skuteczności i legalności powyższych zmian w składzie rady nadzorczej" - czytamy w oświadczeniu.
Przewodniczący rady nadzorczej TVP w likwidacji pisze dalej, że planowane przez byłego przewodniczącego rady Macieja Łopińskiego spotkanie nie będzie posiedzeniem rady nadzorczej. Wskazuje również, że nie powinno ono odbywać się w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17 w Warszawie.
W grudniu minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz rozpoczął zmiany w mediach publicznych. Wymienił rady nadzorcze oraz zarządy spółek. Obecnie media publiczne są w stanie likwidacji. W ramach tego procesu dokonywane są w nich zmiany.
Sąd rejestrowy oddalił 9 stycznia wniosek o wpis zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących spółki "Telewizja Polska" SA.
- Bezprawność działania ministra Sienkiewicza została dzisiaj potwierdzona - skomentował w środę prezydent Andrzej Duda.
W czwartek oświadczenie w tej sprawie wydał minister Bartłomiej Sienkiewicz. Napisał, że "uchwały Walnych Zgromadzeń Akcjonariuszy spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polska Agencja Prasowa S.A. z dnia 19 grudnia 2023 roku o odwołaniu poprzednich i powołaniu nowych rad nadzorczych spółek są ważne".
W komunikacie dodano, że decyzje dotyczące władz mediów są legalne do czasu wydania ewentualnego wyroku. "Tylko prawomocny wyrok sądu mógłby to podważyć" – poinformowano. Jak dodano ważność uchwał oznacza, że "nowe rady nadzorcze działają w pełni legalnie".
W informacji odniesiono się również do komunikatu wydanego przez powołanego przez prezesa TVP powołanego na to stanowisko przez Radę Mediów Narodowych Michała Adamczyka. Po środowym oddaleniu przez Sąd Rejestrowy wniosku o wpis zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących TVP Adamczyk oświadczył, że "oznacza to, że uzurpatorski zarząd oraz rada nadzorcza po 20 grudnia 2023 roku działały w spółce nielegalnie".
"Wyłączenie sygnałów telewizyjnych oraz stron internetowych TVP nastąpiło bez jakiejkolwiek podstawy prawnej i wygenerowało potężną szkodę w majątku spółki" – dodał prezes nominowany przez RMN. "Komunikaty odwołanych organów Spółek o wadliwości działania którejkolwiek z nowych rad nadzorczych nie mają podstaw prawnych i intencjonalnie wprowadzają w błąd" – poinformowało MKiDN.
W piątek sąd rejestrowy odrzucił kolejny wniosek. Tym razem dotyczący zmian w Polskim Radiu.
Źródło: WP Wiadomości, PAP