Niedzielne posiedzenie Rady Mediów Narodowych odwołane
Niedzielne posiedzenie Rady Mediów Narodowych zostało odwołane - poinformowała PAP członkini RMN Joanna Lichocka.
W poniedziałek członek RMN Marek Rutka poinformował na platformie X, że przewodniczący Rady Krzysztof Czabański zwołał posiedzenia Rady na wtorek i na wszystkie kolejne dni do końca grudnia.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Potwierdziły się doniesienia Wirtualna Polska, szef Rady Mediów Narodowych z nadania PiS Krzysztof Czabański zwołał nagłe posiedzenia Rady od wtorku 26 grudnia do końca roku. Takiej sytuacji nie było od początku funkcjonowania RMN.
31 grudnia o godzinie 11:00 miało odbyć się posiedzenie Rady Mediów Narodowych. Nie podano jednak dlaczego się nie odbędzie. O decyzji poinformowała Joanna Lichocka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Widzowie o wysokich zarobkach w TVP. "Za propagandę się płaci"
Stan likwidacji TVP
Rada Mediów Narodowych odnosi się także do decyzji ministra kultury z 27 grudnia. Tego dnia Bartłomiej Sienkiewicz postawił w stan likwidacji TVP, Polskie Radio i PAP.
"Uchwały te są sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi, a także z ustawą z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (...) oraz ustawą z dnia 31 lipca 1997 r. o Polskiej Agencji Prasowej (...)" - czytamy w oświadczeniu RMN.
Członkowie Rady przekonują, że nie można postawić w stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP ze względu na akty prawne."Spółki mediów publicznych mają umocowanie w przepisach przytoczonych aktów prawnych" - tłumaczą.
Zmiana władzy w TVP
W ubiegłą środę resort kultury podał, że nowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowych prezesów zarządów: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i ich rady nadzorcze. Minister powołał także nowe rady nadzorcze tych spółek, a one wybrały nowe zarządy. Ministerstwo wyjaśniło, że to efekt wtorkowej uchwały Sejmu, w której posłowie wezwali Skarb Państwa do przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.
W poniedziałek Maciej Łopiński poinformował w liście opublikowanym w mediach społecznościowych, że 24 grudnia został powołany na prezesa TVP w związku z rezygnacją Mateusza Matyszkowicza. Decyzję tę podjęła poprzednia rada nadzorcza, w której on sam zasiadał.
Zareagował na to Bartłomiej Sienkiewicz. Minister kultury i dziedzictwa narodowego oświadczył, że uchwała odwołanej rady jest prawnie bezskuteczna, gdyż podjął ją organ już nieistniejący.
Czytaj także:
Źródło: pap/x.com/wp