Trwa ładowanie...
denga
MDol
24-04-2023 12:57

Wyznaczyli datę. Chcą wyhodować miliardy komarów

W Brazylii powstaje największa na świecie hodowla komarów, zarządzana przez organizację non profit The World Mosquito Program (WMP). Ma hodować i uwalniać komary zakażone bakterią, która - po rozprzestrzenieniu się w populacjach komarów - uniemożliwi im zakażanie ludzi wirusami dengi - informuje portal francuskiego radia RFI.

Komar Komar Źródło: Domena publiczna
d2k48fd
d2k48fd

WMP zakłada, że każdego roku będzie w stanie wytworzyć do 5 miliardów komarów zainfekowanych bakterią Wolbachia, które po uwolnieniu będą łączyć się w pary z dziko żyjącymi krewniakami i rozprzestrzeniać zakażenie dalej.

Już wcześniej w różnych częściach świata przeprowadzano próby z tą metodą chronienia ludzi przed zakażeniem wirusem dengi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ugryzienia komarów i meszek. Środki, które skutecznie złagodzą swędzenie

Jedna z nich doprowadziła do zmniejszenia częstotliwości zakażeń w stolicy Malezji o 40 procent. Brazylijski projekt będzie jednak działać na największą dotychczas skalę. Pierwsze grupy komarów mają zostać uwolnione w 2024 roku.

d2k48fd

Od 1981 roku w Brazylii wystąpiło 7 milionów przypadków dengi. Za jej roznoszenie odpowiada przede wszystkim komar egipski (aedes aegypti).

Denga jest tropikalną chorobą zakaźną, którą wywołuje wirus o tej samej nazwie. Jest on przenoszony przez komary, głównie gatunki rodzaju Aedes, takie jak Aedes aegypti.

Głównymi objawami dengi jest gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, a także wysypka. W najpoważniejszych przypadkach, wskutek gorączki krwotocznej, może dojść do zgonu pacjenta.

Denga w sąsiedniej Argentynie

W sobotę podano, że bardzo duży problem z dengą istnieje w Argentynie, gdzie doszło do rekordowej liczby zakażeń oraz zgonów na roznoszoną przez komary dengę. Na tę chorobę zakaźną zmarło już 42 pacjentów.

d2k48fd

W całym kraju na dengę choruje już prawie 60 tys. osób, głównie w położonej na północnym zachodzie prowincji Santiago del Estero - wynika z danych ministerstwa zdrowia Argentyny.

Czytaj też:

źródło : PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2k48fd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k48fd
Więcej tematów