Wyznaczyli datę. Chcą wyhodować miliardy komarów
W Brazylii powstaje największa na świecie hodowla komarów, zarządzana przez organizację non profit The World Mosquito Program (WMP). Ma hodować i uwalniać komary zakażone bakterią, która - po rozprzestrzenieniu się w populacjach komarów - uniemożliwi im zakażanie ludzi wirusami dengi - informuje portal francuskiego radia RFI.
WMP zakłada, że każdego roku będzie w stanie wytworzyć do 5 miliardów komarów zainfekowanych bakterią Wolbachia, które po uwolnieniu będą łączyć się w pary z dziko żyjącymi krewniakami i rozprzestrzeniać zakażenie dalej.
Już wcześniej w różnych częściach świata przeprowadzano próby z tą metodą chronienia ludzi przed zakażeniem wirusem dengi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jedna z nich doprowadziła do zmniejszenia częstotliwości zakażeń w stolicy Malezji o 40 procent. Brazylijski projekt będzie jednak działać na największą dotychczas skalę. Pierwsze grupy komarów mają zostać uwolnione w 2024 roku.
Od 1981 roku w Brazylii wystąpiło 7 milionów przypadków dengi. Za jej roznoszenie odpowiada przede wszystkim komar egipski (aedes aegypti).
Denga jest tropikalną chorobą zakaźną, którą wywołuje wirus o tej samej nazwie. Jest on przenoszony przez komary, głównie gatunki rodzaju Aedes, takie jak Aedes aegypti.
Głównymi objawami dengi jest gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, a także wysypka. W najpoważniejszych przypadkach, wskutek gorączki krwotocznej, może dojść do zgonu pacjenta.
Denga w sąsiedniej Argentynie
W sobotę podano, że bardzo duży problem z dengą istnieje w Argentynie, gdzie doszło do rekordowej liczby zakażeń oraz zgonów na roznoszoną przez komary dengę. Na tę chorobę zakaźną zmarło już 42 pacjentów.
W całym kraju na dengę choruje już prawie 60 tys. osób, głównie w położonej na północnym zachodzie prowincji Santiago del Estero - wynika z danych ministerstwa zdrowia Argentyny.
Czytaj też:
źródło : PAP