Uszkodzony bagaż? Odszkodowanie może sięgać 7 tys. zł

Podróżowanie samolotem wiąże się z ryzykiem uszkodzenia bagażu. Osoby, których walizki zostały zniszczone, mogą ubiegać się o odszkodowanie - nawet, jeżeli nie wykupiły dodatkowego ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać o dopełnieniu formalności.

Odszkodowanie za uszkodzony bagaż. Można uzyskać nawet 7 tysięcy
Odszkodowanie za uszkodzony bagaż. Można uzyskać nawet 7 tysięcy
Źródło zdjęć: © Unsplash

24.07.2023 | aktual.: 24.07.2023 14:16

Osoby odbierające walizki na lotnisku może czasem spotkać się niemiła "niespodzianka". W przypadku uszkodzenia bagażu podróżującym przysługuje prawo do reklamacji, a także odszkodowania. Jego maksymalna wysokość jest określona prawem - może zdarzyć się, że nie pokryje kosztów, wynikających z uszkodzenia walizki lub jej zawartości.

Odszkodowanie za uszkodzony bagaż. Czym jest protokół PIR?

W przypadku zauważenia uszkodzeń bagażu lub jego zawartości niezbędne jest podjęcie konkretnych działań. Te pozwolą na dochodzenie swoich praw. Pierwszą czynnością, jaką należy dokonać w przypadku zauważenia uszkodzeń walizki, torby, plecaka lub ich zawartości, jest sporządzenie protokołu niezgodności (Property Irregularity Report -  PIR). To dokument, który najczęściej jest sporządzany w biurze rzeczy znalezionych, znajdującym się na terenie lotniska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co ważne, sam raport nie jest reklamacją. Dokument ten może jednak ułatwić udowodnienie powstałych szkód. W protokole PIR podawane są podstawowe informacje, takie jak:

  • numer lotu i jego termin;
  • numer rezerwacji;
  • dane osoby, która jest właścicielem bagażu;
  • informacje dotyczące samego bagażu - jego wielkość, szacowana wartość;
  • opis uszkodzeń.

Protokół niezgodności PIR należy dołączyć do reklamacji, składanej do linii lotniczej, organizującej lot, podczas którego doszło do uszkodzenia bagażu. Oprócz kopii dokumentu, niezbędne będzie podanie dodatkowych informacji, w tym danych dotyczących lotu, wysokości roszczenia, kopii kwitu bagażowego oraz numeru rachunku bankowego, na który ma zostać przesłana ewentualna rekompensata.

Zniszczony bagaż. Ile wynosi odszkodowanie?

Wysokość odszkodowania, o które mogą ubiegać się osoby podróżujące, których bagaż uległ uszkodzeniu, określają Konwencja Montrealska oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 889/2002. Aktualnie wynosi ono maksymalnie 1288 SDR (SDR jest międzynarodową, umowną walutą mającą bezgotówkowy charakter). Z przelicznika kursów z dnia 24 lipca 2023 roku wynika, że maksymalną kwotą, jaką można otrzymać w ramach odszkodowania za uszkodzony bagaż, jest 6 937,94 zł.

Warto pamiętać, że kwota ta może być niższa - niezależnie od wartości zniszczonych rzeczy. Odszkodowanie to nie ma bowiem za zadanie pokryć wyrządzonych uszkodzeń ani poniesionych strat - jest formą zadośćuczynienia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)