Uszkodzony bagaż? Odszkodowanie może sięgać 7 tys. zł
Podróżowanie samolotem wiąże się z ryzykiem uszkodzenia bagażu. Osoby, których walizki zostały zniszczone, mogą ubiegać się o odszkodowanie - nawet, jeżeli nie wykupiły dodatkowego ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać o dopełnieniu formalności.
Osoby odbierające walizki na lotnisku może czasem spotkać się niemiła "niespodzianka". W przypadku uszkodzenia bagażu podróżującym przysługuje prawo do reklamacji, a także odszkodowania. Jego maksymalna wysokość jest określona prawem - może zdarzyć się, że nie pokryje kosztów, wynikających z uszkodzenia walizki lub jej zawartości.
Odszkodowanie za uszkodzony bagaż. Czym jest protokół PIR?
W przypadku zauważenia uszkodzeń bagażu lub jego zawartości niezbędne jest podjęcie konkretnych działań. Te pozwolą na dochodzenie swoich praw. Pierwszą czynnością, jaką należy dokonać w przypadku zauważenia uszkodzeń walizki, torby, plecaka lub ich zawartości, jest sporządzenie protokołu niezgodności (Property Irregularity Report - PIR). To dokument, który najczęściej jest sporządzany w biurze rzeczy znalezionych, znajdującym się na terenie lotniska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
10 tys. zł za leczenie drobnych urazów bez polisy. "Lubimy przyoszczędzić, na tym nie warto"
Co ważne, sam raport nie jest reklamacją. Dokument ten może jednak ułatwić udowodnienie powstałych szkód. W protokole PIR podawane są podstawowe informacje, takie jak:
- numer lotu i jego termin;
- numer rezerwacji;
- dane osoby, która jest właścicielem bagażu;
- informacje dotyczące samego bagażu - jego wielkość, szacowana wartość;
- opis uszkodzeń.
Protokół niezgodności PIR należy dołączyć do reklamacji, składanej do linii lotniczej, organizującej lot, podczas którego doszło do uszkodzenia bagażu. Oprócz kopii dokumentu, niezbędne będzie podanie dodatkowych informacji, w tym danych dotyczących lotu, wysokości roszczenia, kopii kwitu bagażowego oraz numeru rachunku bankowego, na który ma zostać przesłana ewentualna rekompensata.
Zniszczony bagaż. Ile wynosi odszkodowanie?
Wysokość odszkodowania, o które mogą ubiegać się osoby podróżujące, których bagaż uległ uszkodzeniu, określają Konwencja Montrealska oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 889/2002. Aktualnie wynosi ono maksymalnie 1288 SDR (SDR jest międzynarodową, umowną walutą mającą bezgotówkowy charakter). Z przelicznika kursów z dnia 24 lipca 2023 roku wynika, że maksymalną kwotą, jaką można otrzymać w ramach odszkodowania za uszkodzony bagaż, jest 6 937,94 zł.
Warto pamiętać, że kwota ta może być niższa - niezależnie od wartości zniszczonych rzeczy. Odszkodowanie to nie ma bowiem za zadanie pokryć wyrządzonych uszkodzeń ani poniesionych strat - jest formą zadośćuczynienia.