Trwa ładowanie...
d2ycy9u

Ustawa o Sądzie Najwyższym. W środę KE zajmie się kwestią praworządności w Polsce

19 września unijni komisarze omówią na posiedzeniu Komisji Europejskiej kwestię praworządności w Polsce i procedury dotyczące ustawy o Sądzie Najwyższym. - Nie jestem optymistą, ale cuda się zdarzają - mówi wysoko postawiony oficjel z Brukseli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W środę Komisja Europejska zajmie się kwestią praworządności w Polsce
W środę Komisja Europejska zajmie się kwestią praworządności w Polsce (East News, Fot: AP)
d2ycy9u

W piątek Komisja Europejska przekazała odpowiedź ws. procedury naruszenia prawa UE wobec Polski. Z kolei w środę sprawa praworządności w Polsce ma zostać omówiona na posiedzeniu Komisji Europejskiej. Komisarze zajmą się też procedurami dotyczącymi ustawy o Sądzie Najwyższym - podaje PAP na swojej stronie internetowej, powołując się na własne źródła.

- Zobaczymy, jaka będzie odpowiedź Polski. Nie jestem optymistą, ale cuda się zdarzają - powiedział jeden z wysokich urzędników. KE nie będzie łączyć tych spraw z wysłaniem przez SN pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Termin, jaki Komisja Europejska postawiła Polsce na usunięcie uchybień, mija 14 września.

W połowie sierpnia KE podjęła kolejny krok ws. ochrony niezależności Sądu Najwyższego w Polsce. Poprzednia odpowiedź, którą wysłał rząd, nie usatysfakcjonowała Komisji Europejskiej. Organ UE miał zastrzeżenia co do przepisów, które naruszały zasadę niezawisłości sądownictwa i nieusuwalności sędziów. Postępowanie wobec Polski zostało wszczęte na początku lipca.

d2ycy9u

Polskie władze w żaden sposób nie zastosowały się do zaleceń KE. KRS negatywnie zaopiniowała oświadczenia ws. woli dalszego orzekania 7 sędziów SN. W środę prezydent skierował do Sądu Najwyższego pisma powiadamiające o ich przejściu w stan spoczynku. Komisja Europejska może złożyć na nasz kraj skargę do TSUE i wnieść o wstrzymanie usuwania sędziów SN, którzy ukończyli 65 rok życia.

Zobacz także: Burza po słowach Andrzeja Dudy o UE. Marcin Horała: zdanie wyrwane z kontekstu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ycy9u

Podziel się opinią

Share

d2ycy9u

d2ycy9u
Więcej tematów