Trwa ładowanie...
d49furl

Ustawa kagańcowa. Nieoficjalnie: KE przyspieszy procedurę ws. Polski

Już za kilka dni Komisja Europejska może rozpocząć procedurę ws. "ustawy kagańcowej" podpisanej przez prezydenta - wynika z nieoficjalnych informacji. Sprawa zostanie poruszona podczas wtorkowej debaty ws. Polski.
Share
We wtorkowej debacie PE udział weźmie wiceszefowa KE Viera Jourova
We wtorkowej debacie PE udział weźmie wiceszefowa KE Viera JourovaŹródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d49furl

KE może już w przyszłym tygodniu rozpocząć procedurę o naruszenie prawa w związku z ustawą dyscyplinującą sędziów - podaje RMF FM. O działaniach polskiego rządu wobec sędziów eurodeputowani mają rozmawiać już we wtorek w Strasburgu. Decyzję o debacie ws. Polski podjęli szefowie grup politycznych Parlamentu Europejskiego na wniosek Frakcji Odnowić Europę, złożony po podpisaniu ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zarówno przedstawiciele frakcji liberałów, jak i socjaldemokraci i chadecy (zrzeszający też europosłów PO i PSL), chcą podczas debaty ws. praworządności zaapelować o pilne działania - wyjaśnia stacja. Apel mówić ma o ukaraniu polskich władz za przeforsowanie ustawy dyscyplinującej sędziów.

d49furl

- Sądzę, że procedura rozpocznie się w połowie miesiąca - powiedział RMF FM dobrze poinformowany urzędnik KE. Wyjaśnił również, że prawnicy Komisji analizują zapisy ustawy od dłuższego czasu. Nie potrzeba więc długich przygotowań do umotywowania wniosku o rozpoczęcie procedury o naruszenie prawa.

ZOBACZ: Ujawnili listę poparcia do KRS. Bogdan Zdrojewski wprost: powinna być dymisja rządu

Przeczytaj też: Prezes na Walentynki? Jarosław Kaczyński szykuje się na konwencję Zjednoczonej Prawicy

d49furl

Ustawa kagańcówa. Procedurę może zakończyć wniosek do TSUE

Już wcześniej nieoficjalne doniesienia mówiły, że Komisja zdecyduje się na tzw, szybką ścieżkę w tej sprawie. Procedura może zakończyć się w ciągu kilku miesięcy nowym pozwem ws. Polski do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Udział we wtorkowej debacie PE zapowiedziała wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49furl

Podziel się opinią

Share
d49furl
d49furl
Więcej tematów