Trwa ładowanie...

USA tłumaczą użycie "superbomby" w Afganistanie

Dowódca wojsk USA w Afganistanie generał John Nicholson oświadczył, że decyzja o bojowym użyciu najpotężniejszej amerykańskiej konwencjonalnej bomby lotniczej była "czysto taktyczna".

Share
USA tłumaczą użycie "superbomby" w AfganistanieŹródło: PAP/EPA, fot: Department of Defense
d1ced2m

Jak zaznaczył decyzję tę podjęto w ramach kampanii przeciwko związanym z Państwem Islamskim rebeliantom.

Według przedstawicieli afgańskich władz wojskowych zrzucona w czwartek w okręgu Aczin w graniczącej z Pakistanem prowincji Nangarhar dziesięciotonowa bomba uśmierciła co najmniej 36 domniemanych islamistów, ale nie spowodowała ofiar wśród cywilów.

Nicholson wskazał, że jest w ciągłym kontakcie z władzami w Waszyngtonie, ale decyzja o użyciu bomby miała za podstawę jego własną ocenę potrzeb militarnych, a nie szersze uwarunkowania polityczne.

d1ced2m

- W prowadzonej od marca wspólnej afgańsko-amerykańskiej operacji przeciwko Państwu Islamskiemu "po raz pierwszy zetknęliśmy się z poważną przeszkodą dla dalszego postępu. Był to właściwy czas do taktycznego użycia bomby przeciwko właściwemu celowi na polu walki - powiedział Nicholson. Jak zaznaczył, siły afgańskie i amerykańskie dotarły na miejsce uderzenia i doniosły, że "broń osiągnęła swój zamierzony cel".

Rzecznik afgańskiego ministerstwa obrony Dawlat Waziri poinformował, że nikt z cywilów nie ucierpiał wskutek potężnego wybuchu, który dosięgnął silnie zaminowanej sieci jaskiń i tuneli. - Nikomu z cywilów nic się nie stało i została tylko zniszczona baza, którą Państwo Islamskie wykorzystywało do dokonywania ataków w innych częściach prowincji - głosi oświadczenie rzecznika.

Według wydanego przez urząd prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego komunikatu bomby użyto w ramach wspólnej operacji sił afgańskich i międzynarodowych, które "ściśle koordynowały tę operację i zachowały największą ostrożność, by uniknąć jakichkolwiek ofiar cywilnych".

d1ced2m

Akcję potępił natomiast były prezydent Afganistanu Hamid Karzaj. - To nie jest wojna z terrorem, lecz nieludzkie i najbardziej brutalne nadużycie naszego kraju jako poligonu prób nowej i niebezpiecznej broni - napisał na Twitterze.

Użyta przez USA w czwartek w Afganistanie bomba lotnicza GBU-43/B stanowi najpotężniejszy element amerykańskiego arsenału konwencjonalnych środków ataku z powietrza. Klasyfikuje się ją oficjalnie jako masywną bombę detonująca w powietrzu (Massive Ordnance Air Blast - MOAB). Jedynym jej nosicielem jest taktyczny samolot transportowy C-130 Hercules.

GBU-43/B weszła na uzbrojenie w 2003 roku, ale użycia w boju doczekała się dopiero teraz. Według przedstawicieli władz USA do Afganistanu sprowadziła ją jeszcze administracja poprzedniego prezydenta Baracka Obamy. (PAP)

d1ced2m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ced2m
Więcej tematów