Gniew w Izraelu. Nowy komunikat z USA
Departament Stanu USA przekazał, że nie będzie żadnych cięć ani wstrzymania pomocy wojskowej dla Izraela po przyjęciu przez parlament tego kraju jednego z głównych elementów kontrowersyjnej reformy sądownictwa. Wcześniej z USA padły słowa krytyki ws. uderzenia w niezależność sądów.
26.07.2023 | aktual.: 26.07.2023 02:43
- Nie będzie żadnych cięć ani wstrzymania pomocy wojskowej, a to dlatego, że nasze zaangażowanie na rzecz Izraela i na rzecz bezpieczeństwa tego kraju pozostają nienaruszone - powiedział dziennikarzom zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel.
USA o reformie sądownictwa w Izraelu. "Przekazywaliśmy obawy"
Dzień wcześniej rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller nazwał poniedziałkowe głosowanie w Knesecie "niefortunnym". - Prywatnie i publicznie przekazywaliśmy władzom Izraela nasze obawy, dotyczące planowanych reform sądownictwa - oświadczył Miller.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Izraelski parlament, Kneset, przyjął w poniedziałek jeden z najważniejszych elementów kontrowersyjnej reformy sądownictwa ograniczającej uprawnienia Sądu Najwyższego.
Forsowana przez rząd reforma wywołuje w Izraelu gwałtowne protesty. Opozycja postrzega zmiany jako zagrożenie dla demokracji.
Premier Benjamin Netanjahu i jego sojusznicy przekonują, że nowe prawo przywróci równowagę pomiędzy organami władzy, gdyż ich zdaniem wymiar sprawiedliwości ma zbyt duże kompetencje.
Izrael. Rośnie liczba rezerwistów odmawiających służby
Rzecznik sił obronnych Izraela generał Daniel Hagari przyznał we wtorek, że rośnie liczba rezerwistów odmawiających służby ze względu na przyjęcie w poniedziałek przez Kneset elementu kontrowersyjnej reformy sądownictwa, forsowanej przez rządzącą koalicję Benjamina Netanjahu.
We wtorek po południu Pentagon poinformował, że minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał ze swym izraelskim odpowiednikiem Joawem Galantem i zaapelował o zbudowanie w Izraelu społecznego pojednania na drodze dialogu politycznego. Zwrócił też uwagę na konieczność ukrócenia przemocy, jakiej wobec Palestyńczyków dopuszczają się żydowscy osadnicy.
Również we wtorek w ramach protestu przeciw reformie sądownictwa tysiące izraelskich lekarzy nie stawiło się w pracy, a liderzy związków zawodowych zagrozili strajkiem generalnym.
Dzień wcześniej izraelski parlament przyjął jeden z najważniejszych elementów kontrowersyjnej reformy ograniczającej uprawnienia Sądu Najwyższego. Sędziowie mogli do tej pory uchylać decyzje rządu, jeśli uznali je za "nieracjonalne", tj. nieproporcjonalnie skoncentrowane na interesie politycznym bez wystarczającego uwzględnienia interesu publicznego.
Źródła: CNN, AFP, PAP