Kontrowersyjne ułaskawienie. "Ekstraordynaryjna sytuacja rodzinna"
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił osobę skazaną za przestępstwa narkotykowe. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, decyzja taka została podjęta z wyjątkowych powodów, związanych z sytuacją rodzinną ułaskawionej osoby. Na działania prezydenta miały wpłynąć też pozytywne opinie sądów i Prokuratora Generalnego.
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o ułaskawieniu osoby skazanej za ciężkie przestępstwa narkotykowe. Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta tłumaczy w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że kluczowym czynnikiem była "ekstraordynaryjna sytuacja rodzinna" skazanego.
Ułaskawiona osoba była skazana za trzy przestępstwa. Odpowiadała za "wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środka odurzającego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej", "posiadanie substancji psychotropowych" oraz "prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości".
Prezydent ułaskawił osobę skazaną za przestępstwa narkotykowe. Szefowa prezydenckiej kancelarii tłumaczy
Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta przekazała, że do ułaskawienia doszło z powodu sytuacji rodzinnej osoby skazanej. - Była ona absolutnie dramatyczna i dotyczyła dziecka - powiedziała Paprocka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gigantyczne kolejki w europejskim mieście. "Trzeba się nastać"
Wniosek o ułaskawienie złożył Prokurator Generalny. Sądy obu instancji wydały pozytywne opinie. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości kierowali się sytuacją rodzinną i dobrem osoby małoletniej.
Decyzja prezydenta wzbudziła kontrowersje, gdyż dotyczyła osoby skazanej za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości narkotyków oraz prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Ułaskawienie nastąpiło poprzez warunkowe zawieszenie kary pozbawienia wolności z dozorem kuratora sądowego.
Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta podkreśliła, że ułaskawienie w takich przypadkach jest rzadkością i wymaga "absolutnie ekstraordynaryjnych okoliczności". Dodała, że jeśli skazany powróci do przestępstw, wyroki zostaną odwieszone.
Przeczytaj również: Śnieżyca na Dolnym Śląsku. Zamknięte przejście graniczne
PAP informuje, że szczegóły sprawy pozostają tajemnicą ze względu na ochronę prywatności. Do podobnego ułaskawienia doszło w maju 2022 roku w przypadku 32-letniej wówczas Pauliny P. która również została zwolniona z kary więzienia z powodu dziecka, którym musiała się zaopiekować.