Trwa ładowanie...

Prezydent się pomylił? Duda nie "uniewinnił" Kamińskiego i Wąsika

W środowym oświadczeniu Andrzej Duda stwierdził, że "uniewinnił" Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ prezydent nie ma prawa uniewinniania kogokolwiek. Pojawia się pytanie, czy było to niefortunne przejęzyczenie, czy też niewiedza prezydenta?

Andrzej Duda nie uniewinnił Mariusza Kamińskiego i Macieja WąsikaAndrzej Duda nie uniewinnił Mariusza Kamińskiego i Macieja WąsikaŹródło: PAP, fot: PAP/Marcin Obara
d2vajtt
d2vajtt

Prezydent Andrzej Duda wygłosił w środę oświadczenie w sprawie zatrzymania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Skazani posłowie PiS zostali zatrzymani we wtorek wieczorem na terenie Pałacu Prezydenckiego.

Podczas wystąpienia prezydent stwierdził, że "uniewinnił" aresztowanych polityków, którzy zostali skazani za walkę z korupcję ze czasów swojego kierowania CBA. - I za takie działania, związane z walką z korupcją na szczytach władzy, zostali oni (Kamiński i Wąsik - red.) skazani. Zdecydowałem wówczas o ich uniewinnieniu, uniewinnieniu przed objęciem przez nich urzędów w rządzie, który sformułował się w 2015 r. po wyborach parlamentarnych - mówił prezydent.

Okazuje się jednak, że głowa państwa nie ma racji.

d2vajtt

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Duda ukrywał przestępców? "Zrobił z Pałacu Prezydenckiego przechowalnię"

"Prezydent nie ma prawa do uniewinnienia. Andrzej Duda i KPRP powinni wyjaśnić, czy PAD się pomylił, czy celowo wprowadza w błąd. Wczoraj wielokrotnie - wbrew faktom - o "uniewinnieniu" mówiła szefowa kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych. Warto przypomnieć archiwalną wypowiedź Andrzeja Dudy" - napisał na platformie X dziennikarz Wirtualnej Polski, Patryk Michalski.

Kto może dokonać uniewinnienia?

W Polsce uniewinnienia może dokonać wyłącznie sąd, po rozpatrzeniu danej sprawy. Uniewinnienie oznacza, że sąd uznał, że oskarżony nie popełnił zarzucanego mu czynu. Może być też w sytuacji, kiedy dowody na winę oskarżonego są niewystarczające, albo kiedy sąd uzna, że popełniony czyn nie nosi znamion czynu zabronionego.

d2vajtt

W przypadku Kamińskiego i Wąsika reguła ta nie miała prawa zadziałać. Zarówno Sąd Rejonowy w 2015 roku, jak i Sąd Okręgowy w 2023 roku uznali ich za winnych zarzucanych im czynów.

Czym jest ułaskawienie?

Andrzej Duda nie "uniewinnił", a "ułaskawił" polityków PiS. Prawo łaski daje prezydentowi art. 139 konstytucji. Akt łaski nie podlega kontroli i jest samodzielną decyzją prezydenta.

Ułaskawienie nie stwierdza, że oskarżony nie popełnił zarzucanego mu czynu, a zdejmuje z niego zarządzoną przez sąd karę. Prezydent nie jest organem władzy sądowniczej, nie ma więc mocy stwierdzenia czyjejś niewinności.

d2vajtt

Andrzej Duda wykorzystał prawo łaski wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w 2015 roku. Zdaniem ekspertów zrobił to nieprawidłowo, ponieważ przed zakończeniem postępowania karnego w ich sprawie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobił to ponownie teraz, po prawomocnym wyroku w sprawie Kamińskiego i Wąsika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vajtt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vajtt
Więcej tematów