Trwa ładowanie...

Ukraina sobie poradzi? Pomocy z USA wystarczy do lutego

Kijów może liczyć na amerykańską pomoc wojskową sięgającą 8 mld dolarów, co zabezpieczy ukraińskie potrzeby do lutego 2025 roku. Eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich przewidują, że do tego czasu Ukraina musi unikać ofensywnych działań.

Wojna w Ukrainie. Pomoc z USA wystarczy do lutegoWojna w Ukrainie. Pomoc z USA wystarczy do lutegoŹródło: Getty Images, fot: Dmytro Smolienko/Ukrinform/NurPhoto
d364i0f
d364i0f

Podróż Zełenskiego do USA

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, niedawno odwiedził Stany Zjednoczone, gdzie wystąpił przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, a także spotkał się z wieloma kluczowymi amerykańskimi politykami, w tym z Joe Bidenem oraz kandydatami na prezydenta Kamalą Harris i Donaldem Trumpem.

- To była próba wykorzystania koniunktury, którą administracja Joe Bidena w Waszyngtonie tworzyła władzom w Kijowie - ocenił Andrzej Kohut, amerykanista z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Celem podróży - zwiększenie pomocy

Zdaniem Kohuta głównym celem wizyty Zełenskiego było przekonanie administracji Bidena do zwiększenia pomocy dla Ukrainy. Mimo braku oficjalnej reakcji ze strony Waszyngtonu nieoficjalne przecieki prasowe sugerują, że Amerykanie zobaczyli te same oczekiwania, co wcześniej wyrażane przez Ukrainę, takie jak szybkie włączenie do NATO i zwiększenie pomocy wojskowej.

d364i0f

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nawet 60 tys. zarobi lekarz w Legnicy. Głośne komentarze z Podlasia

- Amerykanie zobaczyli te same oczekiwania, które Ukraina wyrażała już wcześniej w wersji maksymalistycznej, aby jak najszybciej wprowadzić Ukrainę do NATO, zezwolić na użycie amerykańskich pocisków do atakowania celów w głębi Rosji, maksymalnie zwiększyć pomoc dla Kijowa. Jeżeli oceniać wizytę Zełenskiego poprzez skuteczność przekonywania Amerykanów do planu zwycięstwa, to sukcesu raczej nie ma - ocenił Kohut w rozmowie z PAP.

Nowe wsparcie warte miliardy

Mimo to prezydent Biden ogłosił przekazanie Ukrainie pomocy wojskowej o wartości ok. 8 mld dolarów, będącej częścią pakietu uchwalonego w kwietniu przez Kongres USA.

d364i0f

Dwa źródła finansowania

Jacek Tarociński, analityk OSW, wyjaśnił, że 5,5 mld dolarów pochodzi z Presidential Drawdown Authority, a kolejne 2,4 mld dolarów z Ukraine Security Assistance Initiative (USAI). Ta pomoc obejmuje dostawę amunicji do systemów obrony przeciwlotniczej oraz systemów bezzałogowych.

Presja czasowa

Kohut zaznaczył, że administracja Bidena naciska na wydanie 2,4 mld dolarów do końca jego kadencji, obawiając się zmiany prezydenta w Białym Domu.

d364i0f

- Administracja Bidena obawia się, że jeżeli zmieni się prezydent w Białym Domu, to nawet jeżeli te środki wciąż będą dostępne, to mogą w ogóle nie zostać wykorzystane lub wykorzystane w bardziej ograniczonym zakresie. Stąd presja, żeby do końca kadencji Bidena wykorzystać wszystko, co przewiduje pakiet uchwalony przez Kongres w kwietniu 2024 r. i obejmujący w sumie 61 miliardów dolarów - powiedział Kohut.

Ocena pomocy i przyszłe wybory

Tarociński ocenił, że aby Ukraina mogła utrzymać swoje zaangażowanie w wojnie, potrzebuje amerykańskiej pomocy o wartości od pół miliarda do miliarda dolarów miesięcznie. Obecnie przyznane 8 mld dolarów powinno wystarczyć do lutego 2025 roku.

Zmiany polityczne w USA

Z listopadowymi wyborami wiążą się także zmiany w Kongresie USA, co może wpłynąć na przyszłe decyzje dotyczące pomocy dla Ukrainy.

d364i0f

- Niezależnie, kto będzie miał większość w obu izbach Kongresu, sondaże wskazują, że będzie ona niewielka, a to oznacza niestabilność i trudności z uchwaleniem kolejnego pakietu dla Ukrainy tak jak to było w kończącej się kadencji - zwraca uwagę Tarociński.

Wpływ wyborów prezydenckich

Wpływ wyników wyborów prezydenckich na pomoc dla Ukrainy jest trudny do przewidzenia. Jeśli wygra Kamala Harris, można oczekiwać kontynuacji polityki Bidena, podczas gdy administracja Trumpa mogłaby dążyć do zamrożenia konfliktu lub jeszcze większych działań militarnych.

- Co do potencjalnej administracji Donalda Trumpa chyba trudno mieć wątpliwości, że zapowiedzi, które padają z ust Trumpa, to nie są jedynie kampanijne slogany. Patrząc na to, co kształtuje się na zapleczu Trumpa, jakie plany polityczne są tam pisane, to wydaje się, że rzeczywiście potencjalna administracja republikańska będzie dążyła do jak najszybszego zamrożenia tego konfliktu i rozpoczęcia negocjacji pokojowych - uważa Kohut.

Wizyta w fabryce amunicji

Zełenski odwiedził również fabrykę amunicji w Pensylwanii, co spotkało się z krytyką ze strony republikanów, którzy uznali to za opowiedzenie się po stronie demokratów.

d364i0f

Scenariusz na wypadek braku amunicji

Amerykański dziennik "Wall Street Journal" donosił wcześniej, że Ukraina oszczędza amunicję artyleryjską, co może się powtórzyć na początku 2025 roku z powodu potencjalnych problemów z dostawami.

- Z całą pewnością Ukraina nie może sobie pozwolić na ryzykowne działania ofensywne, musi pozostać w defensywie, co więcej, musi planować defensywę długoterminowo, bo nie ma pewności, co będzie później" - zaznaczył Tarociński.

Kolejna bateria Patriot

Biden ogłosił przekazanie Ukrainie trzeciej baterii systemu obrony powietrznej Patriot, która tym razem będzie pochodzić ze składów magazynowych.

d364i0f

Dostawy AGM-154 JSOW

Ponadto, Ukraina otrzyma AGM-154 JSOW, umożliwiające precyzyjne ataki na cel. Tarociński zwrócił uwagę na ograniczony zasięg tego uzbrojenia z uwagi na rosyjską obronę przeciwlotniczą.

Szkolenie pilotów F-16

Biden zapowiedział też szkolenie dodatkowych ukraińskich pilotów F-16, co ma stanowić duży wysiłek dla USA, ale jednocześnie liczba ta może być niewystarczająca z perspektywy Ukrainy.

Inicjatywy międzynarodowe

Dzięki wsparciu międzynarodowych sojuszników, takich jak Francja, Wielka Brytania czy Rumunia, szkolenie ukraińskich pilotów może być bardziej efektywne.

Spotkanie Grupy Ramstein

Biały Dom poinformował, że 12 października odbędzie się w Niemczech spotkanie na najwyższym szczeblu Grupy Ramstein, gdzie prezydent Biden będzie gospodarzem, a Ukrainę reprezentować będzie Wołodymyr Zełenski.

Grupa Ramstein, będąca sojuszem ponad 50 krajów, powstała w odpowiedzi na rosyjską inwazję i ma na celu dostarczanie Ukrainie regularnej pomocy wojskowej.

d364i0f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d364i0f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj