Ujawniamy: dwóch nowych wiceministrów finansów utajniło swoje majątki
Jak ustaliła Wirtualna Polska, wiceministrowie finansów Piotr Dziedzic i Tadeusz Kościński, którzy niedawno temu objęli stanowisko, nie wyrazili zgody na publikację oświadczeń o stanie majątkowym. Zachowali się podobnie jak Marian Banaś, który nie ujawnił swojego stanu posiadania z 2017 rok.
- Zgodnie z przepisami ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym stanowią tajemnicę prawnie chronioną. I podlegają ochronie przewidzianej dla informacji niejawnych o klauzuli tajności "zastrzeżone”, chyba że osoba, która złożyła oświadczenie, wyraziła pisemną zgodę na ich ujawnienie. Piotr Dziedzic – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów oraz Tadeusz Kościński - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów nie wyrazili zgody na publikację oświadczeń o stanie majątkowym – informuje Wirtualną Polskę biuro prasowe ministerstwa finansów.
Urzędnicy mają rzecz jasna prawo zastrzec informacje o swoim majątku. Ale dzieje się to z reguły z jakiegoś powodu. Jak było w tym przypadku - tego resort finansów nam nie ujawnił.
Kolejna odsłona afery z Marianem Banasiem. Czarzasty: ręce opadają
A co z pozostałymi wiceministrami? Piotr Walczak, sekretarz stanu i szef Krajowej Administracji Skarbowej, oświadczenie majątkowe ujawnił. Tomasz Słaboszowski, podsekretarz stanu, zastępca Krajowej Administracji Skarbowej, również ujawnił swój stan posiadania.
Leszek Skiba, podsekretarz stanu, Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, od chwili powołania składa co roku oświadczenia majątkowe. Piotr Nowak, który pełni funkcję podsekretarza stanu, również. Nie ma za to oświadczenia majątkowego Tomasza Robaczyńskiego, który został powołany na stanowisko podsekretarza stanu odpowiedzialnego m.in. za budżet państwa i finanse samorządu terytorialnego.
Z kolei majątek ministra finansów Jerzego Kwiecińskiego, który zastąpił na stanowisku Mariana Banasia, został umieszczony na stronach Kancelarii Premiera.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Nowych wiceministrów: Piotra Dziedzica i Tadeusza Kościńskiego 1 lipca powołał premier Mateusz Morawiecki. Nominację wręczał im osobiście ówczesny minister finansów Marian Banaś.
Dziedzic związany jest z resortem finansów od dawna. Pracował głównie na stanowiskach związanych z kontrolą i zwalczaniem przestępczości. W lipcu 2016 r. sprawował stanowisko dyrektora Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier. Od marca 2017 r. do czerwca 2019 r. był natomiast dyrektorem Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej.
Oprócz stanowiska podsekretarza stanu Dziedzic pełni również funkcję wiceszefa Krajowej Administracji Skarbowej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej i jest pełnomocnikiem rządu ds. zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę RP lub Unii Europejskiej.
Z kolei Kościński był wcześniej podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i wiceministrem w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. W przeszłości związany był z sektorem bankowym. Od 1997 r. pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK S.A. Wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju S.A., Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim i Banku Pomorskim, a także w dwóch bankach w Londynie.
Nieopublikowanie oświadczeń majątkowych przez nowych wiceministrów finansów budzi spore wątpliwości. Podobnie było w przypadku Mariana Banasia, który jako wiceminister finansów ujawnił jedynie oświadczenia majątkowe za 2015 i 2016 rok. Na stronach resortu finansów nie było dokumentu o stanie jego majątku za 2017 rok. Dopiero jak Banaś objął stanowisko szefa resortu finansów złożył kolejny dokument, ale za 2018 rok.
Po kontroli CBA okazało się, że w dokumentach finansowych urzędnika jest sporo niejasności.
Przypomnijmy, że najgłośniejszym przypadkiem utajnienia oświadczenia majątkowego był przypadek Mateusza Morawieckiego. Ówczesny wicepremier i minister rozwoju w rządzie PiS, oświadczenie majątkowe złożył w Kancelarii Premiera pod koniec 2015 roku, ale wtedy nie pozwolił na jego upublicznienie. Dokument został ujawniony w styczniu 2016 roku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl