Trwa ładowanie...
d4eoi08

Jerzy Kwieciński

Najnowsze informacje
3.2
(5 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Stalowa Wola

Organizacje:

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (od 2018 r., minister inwestycji i rozwoju)

d4eoi08
East News
Źródło: East News, fot: Aleksandra Szmigiel/REPORTER

Jerzy Kwieciński to polski inżynier, doktor nauk technicznych i przedsiębiorca, a także wysoki urzędnik państwowy. Od 2005 roku związany z ministerstwami właściwymi dziedzinie rozwoju i inwestycji państwa.

Jerzy Kwieciński – biografia

Jerzy Stanisław Kwieciński pochodzi ze Stalowej Woli. Urodził się 16 października 1959 roku. Ukończył Politechnikę Warszawską na Wydziale Inżynierii Materiałowej. Tam również w 1991 roku obronił pracę doktorską, uzyskując tym samym tytuł naukowy doktora nauk technicznych ze specjalizacją z zakresu budowy i eksploatacji maszyn. Jerzy Kwieciński jest również absolwentem studiów podyplomowych typu MBA, a także Szkoły Głównej Handlowej w ramach Podyplomowego Studium dla Menedżerów.

Jerzy Kwieciński posługuje się biegle językiem angielskim. Zna również język rodyjski i francuski.

Jerzy Kwieciński – kariera naukowa

Jerzy Kwieciński był wykładowcą oraz pracownikiem naukowym swojego macierzystego wydziału na Politechnice Warszawskiej, gdzie odpowiadał za prace badawczo-rozwojowe z zakresu przemysłu. Kariera akademicka Jerzego Kwiecińskiego obejmuje również pełnienie przez niego funkcji przewodniczącego Konwentu UMCS w Lublinie.

Jerzy Kwieciński niejednokrotnie odgrywał rolę eksperta i doradcy. W 1993 roku rozpoczął współpracę z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Do 2004 roku nadzorował tworzenie programów finansowanych przez UE. Poza tym był prezesem zarządu, a później również wiceprezesem przedsiębiorstwa doradczego, Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości. Jerzy Kwieciński był doradcą w zakresie raportów Banku Światowego, a także w Business Centre Club do spraw funduszy strukturalnych i rozwoju regionalnego.

Jerzy Kwieciński – działalność w polityce

Jerzy Kwieciński związany jest ze strukturami administracji państwowej od 2005 roku. W latach 2005-2008 objął stanowisko wiceministra rozwoju regionalnego. Do jego obowiązków należało prowadzenie rozmów negocjacyjnych z Komisją Europejską, a także ukierunkowywanie polityki rozwoju państwa i polityki spójności w ramach dwóch programów: Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015 oraz Narodowa Strategia Spójności 2007-2013.

W 2014 roku Jerzy Kwieciński wszedł w skład rady programowej Prawa i Sprawiedliwości, czyli organu doradczego partii. Rok później został włączony do Narodowej Rady Rozwoju, instytucji utworzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W 2015 roku Jerzy Kwieciński został mianowany Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Jeszcze w tym samym roku premier Beata Szydło powołała go na stanowisko swojego przedstawiciela ds. rozwoju regionalnego i funduszy europejskich. W 2017 roku Jerzy Kwieciński został pełnomocnikiem rządu w związku z wystawą światową EXPO 2022, która odbywać się będzie w Łodzi.

9 stycznia 2018 roku Jerzy Kwieciński objął tekę ministra w nowo utworzonym przez premiera Mateusza Morawieckiego Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eoi08
d4eoi08
d4eoi08
Więcej tematów
d4eoi08