Trwa ładowanie...
d3npss3

Uhonorują polskiego kierowcę. Rok temu zabił go dżihadysta

Rondo imienia Łukasza Urbana, kierowcy zabitego podczas zamachu w Berlinie, powstanie w jego rodzinnej miejscowości Banie na Pomorzu Zachodnim. We wtorkowy wieczór zawyją też klaksony ciężarówek kolegów zamordowanego rok temu mężczyzny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska ciężarówka dzień po zamachu na Breitscheidplatz w Berlinie.
Polska ciężarówka dzień po zamachu na Breitscheidplatz w Berlinie. (East News, Fot: AFP PHOTO/Tobias SCHWARZ)
d3npss3

Polak, którego zabił Anis Amri, związany był od dawna z okolicami Gryfina. W Baniach został też pochowany. Aby uczcić pamięć kierowcy, samorządowcy postanowili nadać jego imię rondu w tej miejscowości.

Wójt Bań czeka teraz odpowiedź od Zarządu Dróg Wojewódzkich, bo to formalny zarządca trasy, na której leży rondo - wyjaśnia RMF FM.

Zobacz też: mija rok od zamachu w Berlinie. Jesteśmy w stolicy Niemiec - oglądaj na żywo

d3npss3

Akcja kierowców

Ofiary zamachu wspominają mieszkańcy Berlina, a na pomorskich drogach cześć Polakowi oddadzą kierowcy ciężarówek. Skrzykują się na portalach społecznościowych i przez CB, aby o godz. 20:14 na minutę włączyć klaksony, niezależnie od tego, czy są w bazie czy w trasie.

- To symboliczna godzina, wtedy doszło do zamachu w Berlinie, w którym zginął nasz kolega. Mamy nadzieję, że może usłyszy nas gdzieś tam w niebie - mówi Michał Łozowski, który otrzymał kilkaset deklaracji kierowców o przyłączeniu się do akcji.

d3npss3

Atak na jarmarku

Łukasz Urban zginął 19 grudnia 2016 roku. Terrorysta Anis Amri zastrzelił go, a porwaną ciężarówką wjechał w ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie. Na zamachu na Breitscheidplatz zginęło łącznie 12 osób, a 70 zostało rannych. Władze Berlina odsłoniły w tym miejscu pomnik z nazwiskami ofiar ataku.

Sprawcy po zamachu udało się zbiec, ale kilka dni później został zastrzelony koło włoskiego Mediolanu. Niemieckie służby wyjaśniają do teraz, jak to możliwe, że nikt nie wiedział o tym, co planuje młody Tunezyjczyk. Tymczasem polska prokuratura przedłużyła śledztwo ws. zabójstwa polskiego kierowcy i kradzieży tira.

d3npss3

Podziel się opinią

Share

d3npss3

d3npss3
Więcej tematów