Jest decyzja. Do Polski popłyną kolejne miliardy euro
Jeszcze w tym roku do Polski trafią miliardy euro z Krajowego Planu Odbudowy. Kolegium komisarzy Unii Europejskiej wyraziło zgodę na drugą wypłatę. Ustalenia mediów potwierdziła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Kolegium komisarzy wyraziło zgodę na drugą wypłatę KPO dla Polski. Jak dowiedziała się dziennikarka radia RMF FM, 10 grudnia wypłata 9,4 mld euro zostanie zaakceptowana na posiedzeniu ministrów finansów UE.
Zachowanie tego terminu pozwoli, żeby pieniądze do Polski trafiły jeszcze w tym roku.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Transparenty na Marszu Niepodległości. Trump na fladze. "Ludzie go kochają"
Informację potwierdziła minister finansów i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. "Rekordowy przelew z UE trafi do Polski pod choinkę, tak jak zapowiadaliśmy" - napisała na platformie X.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Plany na przyszły rok
Pałczyńska-Nałęcz przekazała, że Komisja Europejska zaakceptowała drugi i trzeci wniosek o płatność złożone przez Polskę. Wypłacone środki już w przyszłym roku mają zostać przeznaczone m.in. na farmy wiatrowe na Bałtyku, ocieplenie domów i wymianę pieców, szpitale onkologiczne, opiekę nad osobami starszymi, remonty linii kolejowych, nowe pociągi i autobusy oraz sieć szybkiego internetu.
"Kolejny, czwarty i piąty wniosek o płatność planujemy wysłać pod koniec 2024 roku" - dodała szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.
Polska jest zobowiązana wydać środki z KPO do 2026 roku. Pierwszy wniosek - na 6,3 mld euro - został złożony przez Donalda Tuska w grudniu 2023 roku, zaraz po objęciu władzy. Pieniądze trafiły do Polski w kwietniu tego roku.
Czym jest KPO?
Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to program, który ma wzmocnić polską gospodarkę. Jak napisano na rządowej stronie dot. KPO, środki z programu mają pomóc Polsce szybciej osiągnąć wyznaczone wcześniej cele, zrealizować nowe inwestycje, przyśpieszyć wzrost gospodarczy i zwiększyć zatrudnienie.
W ramach programu Polska otrzymuje pieniądze w postaci bezzwrotnych dotacji oraz preferencyjnych pożyczek.
Po ostatniej rewizji KPO składa się z 57 inwestycji i 54 reform. Polska otrzyma z KPO 59,8 mld euro, w tym 25,27 mld euro w postaci dotacji i 34,54 mld euro w formie pożyczek. Zgodnie z celami UE prawie 45 proc. budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne, a ponad 21 proc. - na transformację cyfrową.
Źródło: RMF FM, X, PAP, WP Wiadomości