Tusk załatwił sprawę z Scholzem? Odpowiedzi Polaków są jednoznaczne
W ostatnim czasie doszło do kilku incydentów, gdy niemieckie służby odsyłały do Polski migrantów. Czy rozmowa Tuska z Scholzem zakończyła ten problem? Odpowiedzi Polaków nie pozostawiają złudzeń.
W czerwcu media obiegły informacje, że niemiecka policja "podrzucała" na polską stronę migrantów. Do jednego z takich incydentów miało dojść 9 czerwca. Niemieccy policjanci mieli wskazać migrantom przystanek, z którego odjeżdża autobus do Szczecina. Wedle relacji cudzoziemcy skorzystali z rady i udali się w stronę stolicy województwa zachodniopomorskiego. Straż Graniczna przekazała, że do Polski trafiło pięciu obywateli Erytrei i jeden obywatel Etiopii.
Innym razem niemiecka policja miała przywieźć grupę migrantów do Polski przez most łączący Frankfurt nad Odrą i Słubice. Policjanci mieli nakazać grupie kilkunastu kobiet i mężczyzn szybko przejść z bagażami przez most do Polski.
Na temat incydentów na granicy polsko-niemieckiej w połowie czerwca z Olafem Scholzem rozmawiał Donald Tusk. Kanclerz Niemiec miał powiedzieć polskiemu premierowi, że "zajmie się sprawą", a niemieckie służby wysłały list z przeprosinami.
Zapytaliśmy ankietowanych, czy ich zdaniem incydent z przewiezieniem przez niemiecką policję migrantów do Polski jest jednorazowym wydarzeniem, a rozmowa Donalda Tuska z kanclerzem Olafem Scholzem rozwiązała sprawę.
Wyniki sondażu
Jak wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, zdecydowana większość ankietowanych uważa, że to nie był jednorazowy incydent, a rozmowa ze stroną niemiecką nie rozwiązała sprawy. Odpowiedź "zdecydowanie nie" zaznaczyło 36,8 proc. badanych, "raczej nie" 20 proc.
Innego zdania jest 24,3 proc. respondentów. 9,1 proc. badanych zaznaczyło odpowiedź "zdecydowanie tak", natomiast 15,2 proc. "raczej tak". 18,9 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.
Jak głosowali wyborcy?
Najwięcej osób, które zaznaczyło odpowiedź "zdecydowanie nie", było wśród wyborców opozycji. Wśród tej grupy nikt nie wybrał odpowiedzi "zdecydowanie tak".
Mniej krytyczni są wyborcy koalicji rządzącej. W tej grupie 53 pro. badanych uważa, że incydent był jednorazowy, a rozmowa Donalda Tuska z kanclerzem Olafem Scholzem rozwiązała sprawę. Przeciwnego zdania było 19 proc. respondentów.
Pozostali wyborcy w większości (66 proc. ) zgadzają się z wyborcami opozycji. W tej grupie odpowiedź "zdecydowanie nie" zaznaczyło 39 proc. ankietowanych, a "raczej nie" 27 proc.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski zostało przeprowadzone w dniach 21-23 czerwca 2024 roku. Metoda: CATI&CAWI.