Trwa ładowanie...

Turcja niechętna Finlandii i Szwecji w NATO. Stoltenberg tłumaczy

Niespodziewane słowa szefa NATO. Jens Stoltenberg stwierdził, że obawy Turcji w związku z wnioskiem Finlandii i Szwecji o członkostwo w NATO "mają swoje uzasadnienie".

Share
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg Źródło: FORUM, fot: JOHANNA GERON
dx1o1ap

Sekretarz generalny NATO wypowiedział te słowa w trakcie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto.

- To uzasadnione obawy. Chodzi tutaj o terroryzm, o eksport broni - poinformował Jens Stoltenberg, cytowany przez agencję Reutera.

Szef NATO tłumaczy Turków

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego dodał, że ważne jest, aby wziąć pod uwagę to, że żaden inny członek NATO nie doświadczył więcej ataków terrorystycznych niż Turcja i dlatego jej obawy należy traktować poważnie.

dx1o1ap

Powiedział również, że Turcja jest kluczowa dla Sojuszu Północnoatlantyckiego ze względu na swoją strategiczną lokalizację między Europą a Bliskim Wschodem.

Zobacz także: O co chodzi Turcji? "Jest szereg niebezpiecznych żądań"

Rozmowy z Turcją będą kontynuowane

Stoltenberg i Niinisto przekazali, że rozmowy z Turcją w sprawie możliwości dołączenia Finlandii i Szwecji do Sojuszu będą kontynuowane.

dx1o1ap

Szef NATO zapewnił również, że szczyt Sojuszu, który odbędzie się 29 i 30 czerwca w Madrycie, "nie jest nieprzekraczalnym terminem" decyzji o dalszej drodze dwóch północnoeuropejskich krajów do NATO.

Sprzeciw Turcji

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o dołączenie do NATO w maju w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Jednak oba kraje spotkały się ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie i ukrywanie milicji kurdyjskiej i innych grup, które Turcja uznaje za terrorystyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dx1o1ap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dx1o1ap
dx1o1ap
Więcej tematów