Trwa ładowanie...
mars
oprac. MUP
19-10-2023 12:46

Trzęsienie ziemi na Marsie. Naukowcy zdumieni odkryciem źródła

4 maja 2022 roku lądownik InSight NASA wykrył największe trzęsienie ziemi zarejestrowane dotychczas na Marsie o sile 4,7 w skali Richtera. Na powierzchni takie trzęsienie jest dosyć lekkie, jednak na Czerwoną Planetę jest dosyć potężne.

MarsMarsŹródło: East News
d36qpsa
d36qpsa

Na Marsie nie występuje proces geologiczny zwany tektoniką płyt, który jest odpowiedzialny za trzęsienia ziemi na naszej planecie. Z tego powodu naukowcy podejrzewali, że przyczyną było uderzenie meteorytu, jednak nie odnaleziono żadnego krateru uderzeniowego, co sprawiło, że naukowcy musieli przyznać, że ma Marsie również mają miejsce ruchy tektoniczne.

- Doszliśmy do wniosku, że największe trzęsienie Marsa zaobserwowane przez InSight miało charakter tektoniczny, a nie było wywołane przez uderzenie - powiedział planetolog Ben Fernando z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Anglii.

- Stwarza to znaczący krok naprzód w naszym rozumieniu aktywności sejsmicznej Marsa i przybliża nas o krok do lepszego poznania procesów tektonicznych planety - dodał planetolog.

d36qpsa

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niemcy mają dość. Więcej deportacji i patroli przy granicy z Polską

Jak informuje Reuters, skorupa ziemska - jej najbardziej zewnętrzna warstwa - jest podzielona na ogromne płyty, które nieustannie się przesuwają, wywołując trzęsienia. Skorupa marsjańska to pojedyncza, solidna płyta. Ale to nie znaczy, że na froncie marsjańskim jest cicho.

- Planeta wciąż powoli się kurczy i ochładza, a w skorupie wciąż panuje ruch, mimo że nie zachodzą już aktywne procesy tektoniczne. Te uskoki mogą wywoływać trzęsienia - powiedział Fernando .

Naukowcy ustalili, że trzęsienie o sile 4,7 w skali Richtera miało miejsce w regionie Al-Qahira Vallis na południowej półkuli Marsa, około 2000 km na południowy wschód od lokalizacji InSight, na północ od równika. Uważają, że powstało ono może kilkadziesiąt km pod powierzchnią.

d36qpsa

Mając na uwadze przyszłe misje załogowe na Marsa, istotne jest lepsze zrozumienie marsjańskiej aktywności sejsmicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d36qpsa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36qpsa
Więcej tematów