Trwało 5 godzin. Ujawnili tajne spotkanie na polskiej granicy
Kilkanaście dni temu na polskiej granicy doszło do tajnego spotkania. "Narada wojenna", w której wziął udział dowódca ukraińskich sil zbrojnych gen. Wałerij Załużny i wysocy rangą przedstawiciele NATO, trwała ponad pięć godzin.
Tajne spotkanie odbyło się 15 sierpnia w nieujawnionym miejscu na granicy z Polską - przekazał w sobotę brytyjski dziennik "Guardian".
"Nie była to zwykła dyskusja: Załużny wziął ze sobą całe dowództwo w około 300-kilometrową podróż z Kijowa. Celem 5-godzinnego spotkania była pomoc w przeformułowaniu strategii wojskowej Ukrainy - na pierwszym miejscu znalazło się pytanie, co zrobić z zamierającym postępem ukraińskiej kontrofensywy, a także plany bitewne na wyczerpującą zimę oraz długoterminowa strategia" - podała gazeta.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. głównodowodzący połączonych sił zbrojnych NATO w Europie (SACEUR) generał Christopher Cavoli i dowódca brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Był chodzącą hańbą Putina". Dwa błędy rosyjskiego dyktatora
"Źródła brytyjskie nie chcą dużo mówić o wyniku spotkania na granicy. Ale na Zachodzie są sygnały, że strategia (Ukrainy) zmieniła się w wyniku rozmów" - przekazuje "Guardian".
"Myślę, że (Ukraińcy) koncentrują się na froncie zaporoskim" - powiedziało dziennikowi źródło zaznajomione ze sprawą w związku z doniesieniami o najnowszych atakach na miasto Tokmak, które jest pierwszym etapem, pozwalającym siłom ukraińskim dotrzeć do Morza Azowskiego i przeciąć w ten sposób lądowy korytarz dostaw sił rosyjskich na Krym.
Według "Guardiana" zdjęcie przedstawiające Cavolego, Załużnego i Radakina w mundurach wojskowych na polskiej granicy świadczy o "ciepłych relacjach" między nimi.
Źródło: PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski