Co dalej z grupą Wagnera? Prezydent Duda zabrał głos
- Zapowiedź rozmieszczenia grupy Wagnera oraz rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi zmienia w istocie architekturę bezpieczeństwa w naszym regionie - powiedział prezydent Andrzej Duda, który przebywa w Kijowie wraz z przywódcą Litwy. Padły poruszające słowa o Polsce.
Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Kijowie. "Rozmowy z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim są związane z uczczeniem ukraińskiego Dnia Konstytucji, a także konsultacjami dotyczącymi obecnej sytuacji na froncie, w tym groźby rosyjskiego zamachu za Zaporoską Elektrownię Atomową. Poruszony zostanie również temat przygotowań do lipcowego Szczytu NATO" - podała Kancelaria Prezydenta na Twitterze.
- Ukraina jest dumna i wolna i taką będzie; Ukraina zwycięży mimo rosyjskiej agresji, mimo wojny, mimo że została prawie półtora roku temu napadnięta przez dużo silniejszego wroga, bez żadnej przyczyny, bez usprawiedliwienia - powiedział prezydent Andrzej Duda, po spotkaniu z prezydentami Ukrainy i Litwy, Wołodymyrem Zełenskim i Gitanasem Nausedą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Andrzej Duda o terrorystach z grupy Wagnera
Prezydent Duda powiedział, że "trudno wykluczyć, że obecność grupy Wagnera na Białorusi ma być potencjalnym zagrożeniem dla Polski i Litwy". - Zapowiedź rozmieszczenia grupy Wagnera oraz rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi zmienia w istocie architekturę bezpieczeństwa w naszym regionie. Granica polsko-białoruska jest pod atakiem hybrydowym od lat, tam cały czas jest ogromne wzmocnienie stanu bezpieczeństwa - podkreślił Duda.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że według wywiadu grupa Wagnera na Białorusi "nie zagraża naszemu bezpieczeństwu". - Sytuacja na granicy z Białorusią jest pod kontrolą - powiedział.
Natomiast prezydent Litwy Gitanas Nauseda podkreślił, że "Ukraina od 2014 r. pisze swoją konstytucję krwią, broniąc swojej niepodległości, spójności terytorialnej, tożsamości i obranej drogi do zachodniego świata, do UE i NATO".
- Ukraina broni wolności nas wszystkich, jestem zachwycony siłą ducha Ukraińców, wszyscy wierzą w zwycięstwo Ukrainy - podkreślił Nauseda. - Na zbliżającym się szczycie NATO w Wilnie powinna zostać otwarta droga Kijowa do członkostwa w Sojuszu; rozmawialiśmy o tym z prezydentami Zełenskim i Dudą i jak zawsze zgodziliśmy się, że Ukraina stanie się członkiem NATO - zaznaczył prezydent Litwy.
"Dziękuję najważniejszym sojusznikom"
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z okazji ukraińskiego Dnia Konstytucji podziękował Litwie i Polsce za bardzo cenne wsparcie humanitarne i obronne dla jego kraju.
- Dziękuję naszym najważniejszym sojusznikom - Polsce i Litwie - za pomoc - podkreślił prezydent Zełenski, dodając też, że dziękuje tym krajom za przyjęcie ukraińskich uchodźców.
To piąta wizyta polskiego prezydenta w Ukrainie od rozpoczęcia wojny. Po 24 lutego 2022 r. Andrzej Duda był w Ukrainie: w kwietniu 2022 r. wraz z prezydentami Estonii, Litwy i Łotwy odwiedził m.in. Borodiankę, Irpień i Buczę – podkijowskie miejscowości zniszczone przez rosyjskie wojska, w maju 2022 r. wygłosił orędzie przed Radą Najwyższej Ukrainy, w sierpniu 2022 r. wziął udział w obradach Platformy Krymskiej, a w styczniu 2023 r. uczestniczył w spotkaniu Trójkąta Lubelskiego we Lwowie.