Trwa ładowanie...

Tragedia w Suszku. Prokuratura skierowała zarzuty dla kolejnych osób

Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Słupsku akt oskarżenia przeciwko komendantowi obozu harcerskiego w Suszku, jego zastępcy oraz urzędnikowi starostwa. Śledztwo ws. tragedii powinno się zakończyć do końca lutego 2020 r.

Share
Tragedia w Suszku. Prokuratura skierowała zarzuty dla kolejnych osób
Źródło: East News, Fot: Piotr Lampkowski
d1ecyfy

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach Andrzej N. został oskarżony przez Prokuraturę Okręgową w Słupsku. Zarzuty dotyczą niedopełnienia obowiązków służbowych. Polegały one na nieprzekazaniu w okresie bezpośrednio poprzedzającym załamanie pogodowe w powiecie chojnickim alertu pogodowego o nadchodzącej nawałnicy.

Tragedia w Suszku. Zarzuty dla urzędnika starostwa

Ostrzeżenie miało być przekazane na niższy szczebel zarządzania kryzysowego. Alert został wcześniej przesłany z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. Andrzej N. został przesłuchany w charakterze podejrzanego. Przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Zarzuty usłyszał też komendant obozu harcerskiego w Suszku Mateusz I. i jego zastępca Włodzimierz D. Zostali oskarżeni o popełnienie przestępstwa umyślnego narażenia uczestników obozu harcerskiego na bezpośrednie narażenie utraty życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz doprowadzenia do nieumyślnego spowodowania śmierci dwóch harcerek i nieumyślnego spowodowania różnego rodzaju obrażeń ciała u kolejnych kilkudziesięciu harcerzy.

Zobacz też: Zabił jej męża. Magdalena Adamowicz: "nie czuję do niego nic"

Przedstawione zarzuty wiążą się z niewłaściwą organizacją obozu harcerskiego, w tym niewłaściwie przeprowadzoną akcją ewakuacyjną podczas nawałnicy. Komendant i jego zastępca zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych i nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw. Odmówili również złożenia wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. Grozi im do 5 lat więzienia.

Śledztwo ws. tragedii w Suszku

Prokuratura poinformowała również, że "wyłączono do odrębnego prowadzenia materiału dowodowego przeciwko synoptykom z IMGW w Krakowie Grzegorzowi M. i Witoldowi W. oraz synoptykowi centrum nadzoru operacyjnego z IMGW w Warszawie Marii J.". Śledztwo w tym zakresie ma być kontynuowane i "realizowane będą zaplanowane czynności postępowania przygotowawczego".

d1ecyfy

Śledztwo ma zostać zakończone do końca lutego 2020 r. To tragedii w Suszku doszło w sierpniu 2017 r. Nad obozem harcerskim przeszła nawałnica. Dwie harcerki w wieku 13 i 14 lat zginęły po tym, jak na namiot spadło drzewo. Do szpitala trafiło 38 osób. 130 harcerzy było przez kilkanaście godzin odciętych od świata.

Źródło: slupsk.po.gov

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ecyfy

Podziel się opinią

Share
d1ecyfy
d1ecyfy
Więcej tematów