Działo się, gdy spałeś. Zwrot ws. Mołdawii. Putin podjął decyzję
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
- Władimir Putin anulował dekret z 2012 r., w którym Rosja wsparła częściowo suwerenność Mołdawii - informuje Reuters. Kreml tłumaczy tę decyzję "zabezpieczeniem interesów narodowych Rosji w związku z głębokimi zmianami zachodzącymi w stosunkach międzynarodowych" - to jeden z antyzachodnich ruchów ogłoszonych przez dyktatora we wtorek. Moskwa podkreśla, że jej stosunki z Kiszyniowem są obecnie bardzo napięte. Kreml oskarża kraj o antyrosyjską narrację.
- Ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun oświadczył, że prawdopodobnie w ciągu kilku dni Pekin opublikuje "dokument przedstawiający stanowisko" ws. wojny w Ukrainie. - Nigdy nie określaliśmy go, jako plan pokojowy - wskazał Zhang cytowany w Reuters. - Podkreślimy w nim poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich krajów - stwierdził. - Przede wszystkim będziemy też wzywać do pokoju, do dialogu, do pokojowego rozstrzygnięcia konfliktu - powiedział chiński dyplomata.
- Australijski minister obrony Richard Marles spotkał się ze swoim filipińskim odpowiednikiem Carlito Galvezem w Manili i omówił kwestię wspólnych patroli na Morzu Południowochińskim, do którego obszarów roszczą sobie prawa Chiny. - Jako kraje, które opowiadają się za światowym porządkiem opartym na zasadach, naturalne jest, że powinniśmy zastanowić się nad sposobami współpracy w tym zakresie - powiedział Marles cytowany w Reuters. Kilka dni wcześniej filipiński rząd przeprowadził podobne rozmowy z USA.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Efektowny atak pilotów Mi-8. Uderzyli tuż nad głowami żołnierzy
- W środę oficjalny organ prasowy Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei "Rodong Sinmun" wskazał, że przyjmowanie pomocy od innych państw w czasie kryzysu w kraju byłoby równoznaczne z "przyjmowaniem zatrutych cukierków". W publikacji wezwano do ekonomicznej samodzielności Korei Północnej. "Błędem byłaby próba ożywienia gospodarki poprzez przyjmowanie i spożywanie zatrutych cukierków" - czytamy. Artykuł opublikowano po tym, jak południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap News Agency przekazała w środę, że w ciągu ostatnich dwóch lat około 700 północnokoreańskich więźniów zmarło z powodu głodu i chorób. Wcześniej w mediach pojawiły się też doniesienia o tym, że w niektórych prowincjach Północy nastąpił wzrost liczby zgonów spowodowanych głodem.
- Na wodach koło Drubanu i Richards Bay trwa "Operacja MOSI", czyli wspólne ćwiczenia południowoafrykańskiej, rosyjskiej i chińskiej marynarki wojennej. Do południowoafrykańskiego portu Richards Bay przybyła Fregata Admirał Gorszkow, która jest wyposażona w pociski hipersoniczne Cyrkon - poinformowała kremlowska agencja informacyjna RIA Novosti.
- Wołodymyr Zełenski, po konsultacji z ukraińskimi dowódcami, poinformował o obecnej sytuacji na linii frontu. - Na odcinku łymańskim i bachmuckim w Donbasie trwają zaciekłe walki. Na kierunku m.in. awdijiwskim rosyjskie siły wykorzystują "pełne spektrum broni" przeciwko siłom ukraińskim, w tym granaty łzawiące - powiedział przywódca w swoim wieczornym przemówieniu. Ukraiński prezydent zaznaczył, że "pomimo nacisków na nasze siły linia frontu nie uległa zmianie".
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski