Testy pocisku Szatan 2. Rosja straszy

Rosyjskie ministerstwo obrony oznajmiło, że jeszcze w tym roku armia może przetestować pocisk Szatan 2, który jest uważany za niepowstrzymany. Rosjanie twierdzą tak pomimo podejrzeń, że pocisk nie jest jeszcze gotowy do uruchomienia - podaje "Daily Mail".

Rosja straszy użyciem pocisków Szatan-2. Zdjęcie ilustracyjne
Rosja straszy użyciem pocisków Szatan-2. Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © East News | Russian Defense Ministry Press Service
Rafał Mrowicki

"Daily Mail" informuje, że Rosjanie coraz poważniej rozważają testy międzykontynentalnego pocisku balistycznego Szatan 2 jeszcze w tym roku. Informacja pojawiła się w związku z podejrzeniami, że "niepowstrzymany" pocisk hipersoniczny o prędkości 15 880 mil na godzinę nie jest jeszcze gotowy do użycia.

Pocisk Szatan 2. Testy jeszcze w tym roku?

"Testy lotu Sarmata (pocisku Szatan 2) mogą być kontynuowane przed końcem tego roku, z potencjalnym przeprowadzeniem drugiego startu testowego" - przekazał rosyjskiej agencji TASS przedstawiciel resortu obrony.

Rosną podejrzenia, że hipersoniczny pocisk Armageddon doświadcza opóźnień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Te dwa miejsca są dla Rosji kluczowe. "Decydujące dla losów wojny"

Pierwszy próbny start Szatana 2 został ogłoszony z wielką pompą 20 kwietnia. Wystrzelono go z kosmodromu Plesetsk w północnej Rosji. W maju szef Roscosmosu Dmitrij Rogozin, który jest bliski Putinowi, twierdził, że prawie 50 masowo wyprodukowanych pocisków Szatan 2 ma wkrótce zostać wykorzystana przez wojsko.

Zmiany terminów

Na początek czerwca planowano duże testy, jednak nigdy się nie odbyły. W lipcu Rogozin został zwolniony z niewiadomych przyczyn. Spekulowano, że Kreml znajdzie mu nową posadę, jednak nadal mu jej nie znaleziono.

Następca Rogozina w Roscosmosie Jurij Borysow (były wicepremier Rosji) powtórzył w lipcu, że pocisk jest w masowej produkcji, by od grudnia armia mogła z niego korzystać. Analitycy zwracają jednak uwagę, że poprzednia rosyjska rakieta hipersoniczna była testowana 17 razy zanim trafiła do użytku przez armię.

Rogozin mówił o pocisku, że jest najpotężniejszy na świecie. Rakieta zawiera ładunki nuklearne. Zachodni analitycy sceptycznie oceniają zapewnienia Rosjan o przyspieszonych testach.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
sarmatrosjapocisk
Wybrane dla Ciebie