Testy jądrowe w październiku. Pierwsze od pięciu lat
Południowokoreańska agencja Yonhap poinformowała, że Pjongjang wraca do swojej najostrzejszej retoryki. Po kilku latach ma planować ponowne przeprowadzenie testów jądrowych. Ma do nich dojść w najbliższych tygodniach.
28.09.2022 | aktual.: 28.09.2022 11:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pierwsza od 2017 roku próba jądrowa Korei Północnej prawdopodobnie będzie miała miejsce w terminie od 16 października do 7 listopada - poinformowała w środę południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na dane wywiadu Korei Południowej.
Chiny w tle prób jądrowych w Korei Północnej
Według południowokoreańskiej służby wywiadowczej NIS, Korea Północna zakończyła przygotowania do testu nuklearnego w tunelu Punggye-ri, gdzie w latach 2006-2017 przeprowadziła sześć podobnych prób.
Termin testu jest prawdopodobnie uzależniony od wydarzeń w Chinach, które są najważniejszym sojusznikiem reżimu Kim Dzong Una oraz od wydarzeń u jego największego wroga - w Stanach Zjednoczonych - twierdzi Yonhap.
"NIS uważa, że jeśli Korea Północna przeprowadzi test nuklearny, może to nastąpić pomiędzy 20. zjazdem Komunistycznej Partii Chin, który rozpocznie się 16 października, a wyborami w USA wyznaczonymi na 8 listopada" - powiedział agencji Yonhap deputowany południowokoreańskiego parlamentu Ju Sang Bum.
Kolejne groźby Korei Północnej. Zmiana doktryny
W niedzielę Korea Północna wystrzeliła do morza rakietę, którą władze Korei Południowej oceniły jako pocisk balistyczny krótkiego zasięgu. Była to najnowsza z rekordowej serii prób rakietowych Pjongjangu. W tym roku przeprowadził on już testy ponad 30 rodzajów broni balistycznej, w tym po raz pierwszy od 2017 roku międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM).
Władze w Seulu informowały również o wykryciu oznak przygotowań do przeprowadzenia przez Pjongjang kolejnej próby rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego (SLBM). We wrześniu północnokoreańskie władze znowelizowały doktrynę nuklearną, zgodnie z którą Pjongjang może użyć broni jądrowej jako pierwszy.
Zobacz też: Imperium Putina grozi rozpad? "To nie wydarzy się w ciągu najbliższych miesięcy"