Trwa ładowanie...

"Teheran musiał odpowiedzieć". Eskalacja na Bliskim Wschodzie nieunikniona?

We wtorek wieczorem Iran zaatakował Izrael, wystrzeliwując najpewniej niemal 200 rakiet. - To otwiera drogę do czegoś, czego w tej chwili nie możemy przewidzieć - mówi Wirtualnej Polsce Krzysztof Płomiński, były ambasador RP w Iraku i Arabii Saudyjskiej. - Nie można ustawać w wysiłkach dyplomatycznych - podkreśla natomiast ambasador Joanna Wronecka, była Specjalna Koordynator ONZ ds. Libanu.

Atak na IzraelAtak na IzraelŹródło: East News, Twitter
d2lwr00
d2lwr00

Iran wystrzelił we wtorek wieczorem wiele rakiet w kierunku Izraela, tym samym inicjując atak odwetowy za śmierć lidera Hamasu Isma'ila Hanijję, szefa Hezbollahu Hasana Nasrallaha i irańskiego generała Abbasa Nilforuszana. Według Sił Obronnych Izraela było to łącznie 181 pocisków.

Według wstępnych danych w wyniku ataku ranne zostały dwie osoby.

Ostatnie dni i godziny to ciągła eskalacja na Bliskim Wschodzie. Po eliminacji Nasrallaha, do której doszło w zeszłym tygodniu, Izrael ogłosił w poniedziałek, że rozpoczyna operację lądową w Libanie. We wtorek w godzinach popołudniowych pojawiły się pierwsze doniesienia, że irański atak jest nieunikniony i nastąpi w ciągu najbliższych godzin. Na tę gwałtowną eskalację wskazuje - w rozmowie z Wirtualną Polską - Krzysztof Płomiński, były ambasador RP w Iraku i Arabii Saudyjskiej.

d2lwr00

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Izrael uderzył nocą. Ruszyła ofensywa lądowa w Libanie

"Przekroczenie kolejnej czerwonej linii"

- Po pierwsze, stało się to, co było od dawna oczekiwane. Izrael rozpoczął operację lądową w Libanie. Druga sprawa - to przekroczenie kolejnej czerwonej linii, której Iran nie mógł już zignorować. Nagromadziło się zbyt wiele rzeczy. Teheran musiał zareagować, zarówno w stosunku do swoich sojuszników, jak i do swoich obywateli. Musiał wykazać się pewną wiarygodnością - tłumaczy.

Były ambasador zwraca uwagę, że Izrael jest zaangażowany w walkę na wielu frontach. - Konflikt na tym się nie kończy. Z jednej strony będzie się rozwijał na wszystkich siedmiu frontach, w których Izrael jest zaangażowany. Mówię o Strefie Gazy, Zachodnim Brzegu, ale także Libanie, Syrii, Iraku, Jemenie i Iranie - wskazuje.

d2lwr00

- To otwiera drogę do czegoś, czego w tej chwili nie możemy przewidzieć, jeżeli chodzi o konsekwencje - podsumowuje.

Powstaje zatem pytanie, czy możemy się spodziewać odpowiedzi Tel Awiwu. Zdaniem ambasadora Płomińskiego - tak. - W moim przekonaniu, i to jest chyba przesądzone, Izrael odpowie. Prawdopodobnie tym razem nie będzie to polowanie na poszczególnych dowódców ugrupowań czy polityków, ale atak na wybrane obiekty na terenie samego Iranu - podkreśla.

USA "przygotowane"

Kolejna niewiadoma to postawa USA. Pierwszy komunikat, który wyszedł z Białego Domu, był jasny. Prezydent Joe Biden wydał rozkaz pomocy Izraelowi. Obecne w regionie wojska USA miały przyłączyć się do sił izraelskich w celu przechwycenia lecących w stronę kraju pocisków. Rozmówca Wirtualnej Polski wskazuje, że Waszyngton nie mógł być zaskoczony takim rozwojem wydarzeń. - Stany Zjednoczone musiały zdawać sobie sprawę, że wkroczenie armii izraelskiej do Libanu jest początkiem szerszego konfliktu regionalnego - zaznacza.

- Jako obserwator Bliskiego Wschodu mogę wyciągnąć tylko jeden wniosek, że USA były przygotowane na różne warianty rozwoju sytuacji - dodaje.

d2lwr00

"Dyplomacja na najwyższym szczeblu"

Udało nam się skontaktować także z byłą Specjalną Koordynator ONZ ds. Libanu, ambasador Joanną Wronecką. Była ambasador RP w Egipcie, Sudanie, Maroku i Mauretanii wskazuje, że to właśnie dyplomacja może doprowadzić do deeskalacji sytuacji w regionie. - Do końca maja, kiedy byłam jeszcze w Libanie, wszystkie strony konfliktu nie chciały wojny - podkreśla. Sytuacja uległa jednak zmianie w czerwcu, kiedy wydarzenia zaczęły eskalować. - Należy wierzyć, że jednak znów górę weźmie zdrowy rozsądek, dlatego, że jest to odpowiedzialność za region - wskazuje w rozmowie z WP.

Ambasador Wronecka podkreśla, że szczególną rolę na Bliskim Wschodzie mają do odegrania USA i Francja - stałych członków Rady Bezpieczeństwa - które zaangażowane są we wszelkie negocjacje dotyczące obecnej sytuacji. - Należałoby wspomnieć także o roli Kataru, który prowadzi dyskretną dyplomację. Należy mieć więc nadzieję, że w tej chwili trwa wiele wysiłków, które mają znaleźć rozwiązanie tej sytuacji - dodaje.

d2lwr00

- Musimy czynić wszystko, żeby zwyciężył zdrowy rozsądek. Dyplomacja i to ta na najwyższym szczeblu. Ta najbardziej wyrafinowana, czasami niewidoczna. Niekiedy wydawać się może, że jest ona nieskuteczna, a jednak tylko ona może pomóc w tym momencie - podkreśla ambasador Wronecka.

Tomasz Waleński, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2lwr00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2lwr00
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj