Trwa ładowanie...

Taśmy Kaczyńskiego: Jest zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa CBA

Politycy PO skierowali wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa CBA Ernesta Bejdę. Miał on nie dopełnić obowiązków przy sprawdzaniu oświadczeń majątkowych Jarosława Kaczyńskiego. Sprawa ma związek z tzw. Taśmami Kaczyńskiego.

Taśmy Kaczyńskiego: Jest zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa CBAŹródło: PAP
dw1uq62

Taśmy Kaczyńskiego. PO składa wniosek do prokuratury na szefa CBA

Zawiadomienie do prokuratury na szefa CBA wniosło trzech posłów PO – Krzysztof Brejza, Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński. - Kierujemy wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa CBA, pana Ernesta Bejdę, w związku z niedopełnieniem obowiązków w sprawie sprawdzenia, a właściwie braku sprawdzenia oświadczeń majątkowych Jarosława Kaczyńskiego – powiedział Tomczyk na konferencji w Sejmie.

Sytuacja ma związek z reakcją szefa CBA na wnioski PO i Razem o kontrolę oświadczeń majątkowych prezesa PiS-u. CBA oświadczyło, że „nie stwierdziło podstaw do kontroli”.

- Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW)
nie skierowały swoich zaproszeń do Jarosława Kaczyńskiego na przesłuchanie, tylko skierowały wezwania przedsądowe do wolnych mediów i do posłów opozycji – dodał Tomczyk, nawiązując do pism przedsądowych od ABW. Szef służby Piotr Pogonowski twierdził, że posłowie PO „naruszyli jego dobra osobiste, "insynuując", że może być zaangażowany w nielegalne działania.

dw1uq62

Pisma z ABW i do CBA mają związek z tzw. taśmami Kaczyńskiego opublikowanymi przez „Gazetę Wyborczą”.

Kierwiński dodał, że „tak w demokratycznym państwie nie mogą działać służby”.

Taśmy Kaczyńskiego. Brejza o wątku Kujdy: „Czas przeciąć tę sieć powiązań”

Politycy PO odnieśli się też do kwestii Kazimierza Kujdy, osoby będącej blisko spółki Srebrna, PiS-u i zamieszanej w taśmy Kaczyńskiego. - Najlepiej byłoby, gdyby Jarosław Kaczyński doprowadził do ujawnienia wszelkiej dokumentacji spółki Srebrnej, wszelkich rachunków, informacji o zlecanych pracach. Oczekujemy, żeby do dyspozycji prezesa PiS oddała się również małżonka pana Kujdy, która jest prezesem spółki Srebrna – powiedział Krzysztof Brejza.

Rzeczniczka PiS-u, Beata Mazurek, stwierdziła, że Kujda powinien podać się do dymisji. Jej opinia ma związek z doniesieniami o współpracy Kujdy z SB.

- Czas przeciąć tę sieć powiązań, czas odsłonić układ układów, czas, by opinia publiczna poznała kulisy, informacje i szczegóły na temat spółki Srebrna, która ma kluczowy wpływ na życie polityczne całego kraju – mówił Brejza.

dw1uq62
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw1uq62
Więcej tematów