Trwa ładowanie...

"Taśmy Banasia". Syn szefa NIK reaguje po doniesieniach TVP

Jakub Banaś odniósł się do publikacji TVP. Państwowa telewizja pokazała nagranie z rozmowy Mariana Banasia z Markiem Chmajem, gdzie panowie mówią o "kontroli nad Konfederacją", by odwieść ją od koalicji z PiS. - Koronny dowód na to, że służby zajmują się zwalczaniem opozycji i niszczeniem niezależnego NIK - mówi syn szefa izby.

Jakub BanaśJakub BanaśŹródło: PAP
d21br5d
d21br5d

Na nagraniu opublikowanym w serwisie X (dawniej Twitter) Jakub Banaś stoi przed telewizorem, na którym włączona jest TVP Info ujawniająca taśmy z udziałem jego ojca, szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia.

- Macie z tyłu przykład, jak działają służby. O godz. 11 ma być publikowany raport NIK z kontroli w NCBiR. Mamy ten sam przykład, jak było z Funduszem Sprawiedliwości: rano popełniałem samobójstwo o 7, teraz ta akcja. Koronny dowód na to, jak działają służby, a mianowicie, że zajmują się zwalczaniem opozycji, niszczeniem niezależnego NIK - mówi na nagraniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Banaś to kleszcz". Poseł ostro o prezesie NIK

- Jednocześnie potwierdzają się słowa prezesa, który mówił, że NIK został zinfiltrowany przez służby. Ale spokojnie. Już pojutrze wszystkich ich pogonimy, przewrócimy ten stolik i zmienimy ten kraj - podkreśla.

d21br5d

TVP ujawnia taśmy Banasia

Telewizja Polska opublikowała w piątek rano fragment nagrania z rozmowy szefa NIK Mariana Banasia z byłym wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu prof. Markiem Chmajem. Do rozmowy miało dojść latem 2023 roku.

Banaś tłumaczy, że jego syn, startujący z list Konfederacji do Sejmu, jest w tym środowisku między innymi po to, by nie dopuścić ich do koalicji z Prawem i Sprawiedliwością.

- Wiesz, bo tam były takie tendencje, że może być koalicja, a ja do tego nie dopuszczę - mówi Banaś na nagraniu.

d21br5d

Szef NIK przekazuje Chmajowi, by "powiedział szefowi", że będą mieli "bardzo dużą kontrolę i wpływ nad Konfederacją". Prawnik z kolei dodaje, że Banaś szykuje na październik "koszyk prezentów".

- Ja będę działał do ostatniej chwili, bo mnie nie obowiązuje żadna cisza wyborcza - podkreśla szef NIK.

Marian Banaś ma w piątek 13 października przedstawić raport z kontroli w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Chodzi o aferę związaną z przekazywaniem milionów zł firmom powiązanych z politykami Zjednoczonej Prawicy.

d21br5d

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21br5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d21br5d
Więcej tematów