NA ŻYWO

MSZ o wyborach za granicą. Wszyscy czekali na ten komunikat [NA ŻYWO]

Wybory za granicą. Jest nowy komunikat MSZ
Wybory za granicą. Jest nowy komunikat MSZ
Źródło zdjęć: © East News | Jakub Kaminski
Violetta BaranTomasz Waleński

13.10.2023 06:27, aktual.: 13.10.2023 23:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do wyborów parlamentarnych zostały już tylko dwa dni. Do udziału w wyborach poza granicami Polski zarejestrowała się rekordowa liczba Polaków - ponad 600 tys. osób. To trzy razy więcej niż w 2015 roku. Pojawiły się obawy, że komisje nie zdążą policzyć głosów. Zgodnie z prawem wyniki głosowania w komisjach poza granicami Polski muszą być ustalone w ciągu 24 godzin od zakończenia głosowania albo zostają uznane za niebyłe. W najnowszym komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekonuje jednak, że "Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że "jest przygotowane do przeprowadzenia wyborów parlamentarnych i referendum za granicą". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Jest ostatnie przedwyborcze badanie poparcia komitetów wyborczych. PiS i KO notują spadki notowań tuż przed końcem kampanii wyborczej - tak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. PiS ma 33,9 proc. a KO 27 proc. Oba komitety mają niespełna 1 proc. mniej w porównaniu z poprzednim badaniem. Podium zamyka Trzecia Droga, która zanotowała spory wzrost z 7,6 proc. do 11 proc. Według wyników sondażu do Sejmu wejdą jeszcze Lewica, której poparcie spadło z 11,4 proc. do 9,7 proc. oraz Konfederacja, której poparcie wzrosło z 7,7 do 8,2 proc.
Relacja na żywo

Kończymy naszą relację z ostatniego dnia kampanii. O północy rozpoczyna się cisza wyborcza.

- Każdy głosuje na kogo chce, byle to była lista Koalicji Obywatelskiej. Chcemy zwyciężyć, idziemy wygrać - stwierdził Tusk. - I nie bójcie się nikogo i niczego. Nie jesteście sami - dodał.

- Patrzę czujnie na zegarek, żeby mnie nie aresztowali za łamanie ciszy. Z nimi nigdy nic nie wiadomo - stwierdził Donald Tusk w swoim wystąpieniu w Morągu.

Ważne

Tusk w Morągu: To wszystko miało sens, nawet jeśli starali się nam to zepsuć. To dzięki temu, że powstaliście - zwyciężymy. Bo na to zasługujemy, bo Polska zasługuje na to, żeby wygrywać.

Tusk pozdrawia z Morąga wszystkich nauczycieli. - Gdybym to zrobił jutro, nie wiem, jak zostałoby to odczytane - tłumaczy.

Ważne

Tusk w Morągu: Po 15 października nic się nie kończy. Dopiero się zaczyna wielka rzecz.

- To jest ostatnia stacja w tej wspaniałej, dającej nadzieję kampanii - stwierdził Tusk rozpoczynając swoje wystąpienie w Morągu. Zebrani odpowiedzieli skandując: "Zwyciężymy, zwyciężymy".

Za chwilę Donald Tusk pojawi się w Morągu. To ostatni jego przystanek przed ciszą wyborczą.

Ważne

Kaczyński w Goździu: Tutaj teraz jest ściernisko, ale będzie San Francisco. Ścierniska już nie ma, jest całkiem porządny i zamożny kraj, ale będzie bardzo zamożny, bardzo silny, także militarnie i bardzo bezpieczny pod każdym względem. Jest jeden warunek, Tuska ma tu nie być - stwierdził prezes PiS. Tłum zaczął krzyczeć: "Do Berlina, Do Berlina". - Proszę państwa, ja jestem lepszym człowiekiem. Niech sobie będzie w tym Sopocie, niech ostatecznie będzie tam radnym. To ważna funkcja i jak na niego to może nawet Sopot za duży. W każdym razie do rządzenia państwem się nie nadaje - dodał prezes PiS.

- Rząd Donalda Tuska odbierze nam suwerenność. Dziś mamy suwerenne państwo i to jest nasz skarb, którego nie możemy dać sobie wyrwać - przekonywał tymczasem w Goździu Jarosław Kaczyński.

- Dzisiaj jestem pewien: wygramy! - zadeklarował Donald Tusk.

Ważne

Donald Tusk w Olsztynku: Naród polski był długo cierpliwy i ta cierpliwość się opłaciła, ale też zamieniała się w pewnym momencie w wolę walki. Jako naród jesteśmy cierpliwi, ale jak ktoś kradnie tak jawnie... oni przekroczyli granice. Politycznie to jest czyste zło.

Ważne

Kaczyński w Goździu: My rządząc myślimy, nie ulegamy naciskom, także tym zewnętrznym. To jest dowód, że jeżeli Polacy rządzą sami, bez nacisków z Moskwy i Berlina, to rządzą dobrze.

Ważne

Kaczyński chwali się, że za rządów PiS bezrobocie w Polsce jest najniższe w Europie. - Wiemy, że jeszcze punktowo jest wysokie, ale będziemy z tym walczyć - zapowiedział.

- Jednym z elementów podstawowych naszej wizji Polski jest wyrównywanie poziomów, wyrównywanie szans. Chcemy, by Polska była krajem równych ludzi, by każdy mógł tutaj żyć godnie, dumnie. I idziemy w tym kieunku - stwierdził Jarosław Kaczyński w Goździu.

- Przed nami naprawdę prawdziwa szansa dalszego rozwoju Polski. Jest szansa, że wrócimy na ścieżkę europejską, że Polska znowu będzie krajem uśmiechniętym, krajem pełnym energii, że Polska będzie dumna i odważna, że Polska będzie krajem tolerancyjnym i różnorodnym - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej ze stołecznymi kandydatami Koalicji Obywatelskiej przed wejściem do metra na Bemowie.

Nad Wisłą Lewica i jej sympatycy bawią się na "Silent Disco".

To są wybory o Europę i cywilizację europejską, cywilizację zachodnią, cywilizację łacińską - powiedział PAP prof. Przemysław Czarnek, szef MEiN.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także