Trwa ładowanie...

Spore zmiany w sondażach dla PiS. Mamy dokładne dane

Prawo i Sprawiedliwość od czerwca 2022 roku tylko dwa razy mogło liczyć na poparcie powyżej 35 procent. Partia Jarosława Kaczyńskiego nie odrobiła już tych strat. Rosła za to liczba zwolenników pozostałych partii - wynika z długoterminowej analizy sondaży United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Prawo i Sprawiedliwość od czerwca 2022 roku tylko dwa razy mogło liczyć na poparcie powyżej 35 procentPrawo i Sprawiedliwość od czerwca 2022 roku tylko dwa razy mogło liczyć na poparcie powyżej 35 procentŹródło: East News
d3vgi4z
d3vgi4z

Na tapet wzięliśmy wyniki sondaży, które w Wirtualnej Polsce prezentowaliśmy od czerwca 2022 roku. Trendy są jasne.

W sondażu przeprowadzonym przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski w dniach 3-4 czerwca 2022 36,5 proc. ankietowanych odpowiedziało, że popiera Zjednoczoną Prawicę (PiS i Solidarna Polska). Na drugim miejscu była Koalicja Obywatelska, którą wskazało 24,9 proc. respondentów. Blisko 10 proc. poparcia miała Lewica, a Konfederację popierało 5,6 proc. badanych.

Od tamtej pory poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości spadało, by ponownie przekroczyć 35 procent dopiero we wrześniu 2023 roku. "PiS zwiększa przewagę nad Koalicją Obywatelską, ale nie ma szans na samodzielne rządy - wynika z pierwszego po wakacjach sondażu" - pisaliśmy wówczas w Wirtualnej Polsce. PiS nie utrzymał już takiego poparcia, o czym przeczytacie za chwilę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czarny scenariusz trzeciej kadencji PiS. “Można sobie wyobrazić”

Końcówka sierpnia znacząca dla KO

Z badania przeprowadzonego pomiędzy 1 a 3 września 2023 r. wynikało, że na PiS zagłosuje 35,3 proc. respondentów, na KO 27,5 proc., na Konfederację 10,6 proc., a na Trzecią Drogę 10,2 proc. Lewica mogła liczyć na 9,4 proc. poparcia.

d3vgi4z

Jeżeli przyjrzymy się wykresowi poparcia dla Koalicji Obywatelskiej, to największe poparcie zanotowała w badaniu przeprowadzonym pomiędzy 18-20 sierpnia 2023. To był jedyny sondaż, w którym KO mogło liczyć na 31,2 proc. respondentów. PiS miało wówczas 34,5 proc., Trzecia Droga 9 proc., Konfederacja 7,8 proc., a Lewica 7,1 proc. Z naszego wykresu wynika, że był to też sondaż, w którym Lewicę popierało najmniej badanych.

Koalicja PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni cieszyła się największym poparciem jeszcze przez oficjalnym ogłoszeniem nazwy komitetu: Trzecia Droga. Co ciekawe, w tym samym sondażu najniższe poparcie osiągnęła Koalicja Obywatelska.

Z badania United Surveys dla Wirtualnej Polski w dniach 17-19.03.2023 wynikało, że koalicję popierało 14,7 proc. respondentów. PiS - 33,4 proc. KO - 24,9 proc. Lewicę - 9,7 proc. a Konfederację - 9,1 proc.

Szczyt poparcia dla Konfederacji przypadał z kolei na sondaż z 7-9 lipca 2023 r., gdy pisaliśmy, że partię popiera aż 14,5 proc respondentów. PiS mógł liczyć na 33,4 proc., drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z 28,5 proc. Wspólna lista Polski 2050 i PSL mogła liczyć na 11 proc. Lewica na 10,7 proc.

d3vgi4z

Z wykresu wynika, że PiS nie utrzymało poparcia z 2022 roku, pomimo wzrostów i przekroczenia 35 proc. we wrześniu. Koalicja Obywatelska ma więcej zwolenników niż w pierwszym badaniu, ale jej poparcie nie zbliża się do rekordów z wakacji 2023 r.

Wykres poparcia według sondaży United Surveys dla Wirtualnej Polski Wirtualna Polska
Wykres poparcia według sondaży United Surveys dla Wirtualnej PolskiŹródło: Wirtualna Polska

Z wykresu wynika, że najmniejsze wahania w poparciu zanotowała Lewica, której udało się pokonać moment, w którym to KO biła rekordy. Trzecia Droga i Konfederacja nie odnotowują takich wyników jak przed wakacjami, gdy poparcie dla obu partii zbliżało się do 15 proc. Patrząc jednak całościowo na wykres, PiS od 2022 tracił wyborców na korzyść innych partii politycznych.

d3vgi4z

Wybory parlamentarne 2023. Sondaż na tydzień przed wyborami

Z najnowszego sondażu, przeprowadzonego tydzień przed wyborami, wynika, że wybory wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość. Chęć oddania głosu na partię rządzącą deklaruje 33,8 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska. Na formację Donalda Tuska chce zagłosować 28,1 proc. ankietowanych. Podium zamyka Lewica z poparciem 10,2 proc.

Na Sojusz Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego chce zagłosować 9,4 proc. ankietowanych. Do Sejmu dostałaby się jeszcze Konfederacja, na którą swój głos chce oddać 8,4 proc. ankietowanych.

Poza parlamentem znalazłyby się pozostałe komitety ogólnopolskie: Bezpartyjni Samorządowcy (1,9 proc.) oraz Polska Jest Jedna (0,4 proc.). 7,8 proc. badanych wciąż nie wie, na kogo chce zagłosować. Gdyby wyniki były wiążące, nowy rząd powołałaby opozycja, która zyskałaby 236 z 460 mandatów.

d3vgi4z

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3vgi4z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vgi4z
Więcej tematów