PolskaTańczące roboty w Katowicach

Tańczące roboty w Katowicach

Gimnazjaliści i uczniowie techników mogą poznawać podstawy nowoczesnej wiedzy inżynieryjnej podczas odbywającego się w Katowicach trzydniowego Festiwalu Mechatroniki. Główną atrakcją imprezy jest możliwość poznania podstaw programowania i sterowania robotami kroczącymi: dwu-, cztero- i sześcionożnymi.

Tańczące roboty w Katowicach

06.03.2007 | aktual.: 06.03.2007 17:22

Prócz pokazów możliwości, m.in. tańca robotów oraz nauki poruszania nimi, przygotowaliśmy konkursy - programowania robotów lego z serii mindstorm czy wyścigi zdalnie sterowanych pojazdów. Chodzi o to, by przyciągać i zachęcać młodzież do naszej dziedziny nauki - powiedział Bartosz Woźnikowski ze współorganizującej festiwal katowickiej Wyższej Szkoły Mechatroniki.

Trzydniowy festiwal wypełniają m.in. pokazy poruszania się, przypominających kraby robotów, do rytmu odtwarzanej muzyki i działania interaktywnego pieska-zabawki aibo. Pod opieką fachowców można również spróbować komputerowej obróbki multimediów czy zaprojektowania od podstaw robota według własnej wizji. W ostatnim dniu imprezy odbędzie się prezentacja jednej z najnowszych konsoli do gier.

Według Woźnikowskiego, zdecydowana większość zwiedzającej festiwal młodzieży, niezależnie od codziennych zainteresowań, zatrzymuje się i obserwuje tańczącego robota. Część z młodych ludzi chce wiedzieć, na jakich zasadach maszyna działa, niektórzy z nich proszą o możliwość posterowania nią.

Stąd już - w ocenie naukowca - krótka droga do trwałego zainteresowania mechatroniką. Ta interdyscyplinarna dziedzina, obejmuje nie tylko elektronikę i mechanikę - zawiera również elementy elektrotechniki, automatyki, informatyki, pneumatyki czy sensoryki. Podobnie jednak jak inne inżynierskie dziedziny nauki - również mechatronika cierpi na brak chętnych do jej poznawania.

W ubiegłorocznych badaniach kierunków studiów, które wybierali maturzyści, na nauki ścisłe zdecydowało się jedynie ok. 15% z nich, z czego dalsze ok. 8% poszło na kierunki nieinżynierskie. Nowoczesny przemysł cierpi już z powodu braku młodych inżynierów, zwłaszcza tych wszechstronnie wykształconych - znających podstawy kilku dziedzin technicznych - podkreślił Woźnikowski.

Dlatego też przyszłych mechatroników pozyskuje już kilka śląskich techników. Wystawiając podczas festiwalu własne stoiska z ofertą dla absolwentów gimnazjów, rywalizują m.in. o miano najbardziej zmechatronizowanej śląskiej szkoły. W festiwalu uczestniczą również producenci systemów automatyki, elektroniki i mechatroniki prezentujący swoje produkty oraz oferty pracy dla wyspecjalizowanych w tej dziedzinie absolwentów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)