Trzęsienie ziemi w polskiej polityce. Tak będzie wyglądał nowy Sejm
Polacy zadecydowali. Tak będzie wyglądać nowy Sejm. Znany jest podział mandatów według exit poll. Ich największa liczba trafia do Prawa i Sprawiedliwości, ale to opozycja będzie w stanie stworzyć nowy rząd.
15 października odbyły się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu. Są już znane wyniki exit poll. Wiadomo już, jak rozłożą się mandaty w Sejmie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Już nie tylko Tusk. PiS ma drugiego przeciwnika
Tak będzie wyglądać nowy Sejm. Są sondażowe wyniki
Z wyników sondażowych exit poll wynika, że najwięcej mandatów trafi do PiS a najmniej z kolei do Konfederacji. Tak dokładnie prezentuje się te dane.
- Prawo i Sprawiedliwość - 200.
- Koalicja Obywatelska - 163.
- Lewica - 30.
- Trzecia Droga - 55.
- Konfederacja - 12.
- Bezpartyjni Samorządowcy - 0.
Przypomnijmy, że w Sejmie zasiada 460 posłów. Samodzielną większość zapewnia uzyskanie 50 proc. wszystkich mandatów. Oznacza to, że do tzw. większości w Sejmie należy mieć minimum 231 posłów.
Z kolei, aby zmienić konstytucję, w Polsce za zmianą musi zagłosować 2/3 posłów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gdyby jakaś partia otrzymałaby 307 mandatów, mogłaby samodzielnie dokonać zmian w konstytucji. Co więcej, mogłaby tego dokonać niezależnie od tego, ilu posłów znajdowałoby się na sali w czasie głosowania.
Wybory parlamentarne 2023. Jak przeliczane są głosy w Polsce?
W Polsce przy przeliczaniu głosów na mandaty stosuje się metodę d’Hondta. To oznacza, że liczbę głosów ważnych oddanych łącznie na listy kandydatów każdego z komitetów wyborczych dzieli się kolejno przez: 1; 2; 3; 4 i dalsze, kolejne liczby, aż do chwili, gdy z otrzymanych w ten sposób wyników da się uszeregować tyle kolejno największych liczb, ile wynosi liczba mandatów do rozdzielenia między te listy w okręgu.
Kolejny krok to przyznanie każdej tyle mandatów, ile spośród ustalonego w powyższy sposób szeregu ilorazów przypada mu liczb kolejno największych. Wybory wygrywa komitet, który uzyska najwięcej mandatów. Mandaty przypadające danej liście kandydatów uzyskują kandydaci w kolejności otrzymanej liczby głosów.
15 października o mandat w polskim Sejmie ubiegało się łącznie 6655 kandydatów, z czego 2949 to kobiety, a 3706 to mężczyźni. Nasz kraj został podzielony na 41 okręgów wyborczych o różnej wielkości. Najmniejszym okręgiem, gdzie wybierzemy siedmiu posłów, jest Częstochowa, a największym Warszawa - tu do zdobycia jest aż 20 mandatów.
Warto przypomnieć, że w wyborach Sejmu obowiązują progi wyborcze. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety wyborcze, które w skali kraju otrzymały 5 proc. głosów (PiS, Lewica, Konfederacja, Bezpartyjni Samorządowcy) lub - w przypadku koalicji - 8 proc. głosów (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga).
Wybory 2023. Najważniejsze zasady
W Polsce zasady przeprowadzania wyborów reguluje wiele aktów prawnych - w tym Konstytucja RP oraz Kodeks wyborczy.
Zgodnie z art. 96 pkt 2 Konstytucji, głosowanie do Senatu odbywa się w wyborach powszechnych, bezpośrednich i tajnych. Wybory do Sejmu są natomiast "powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym".