Ile mandatów trzeba mieć, by mieć większość konstytucyjną? Wyjaśniamy
Jak wielu posłów potrzeba, by zmienić konstytucję, a ilu potrzeba, by złożyć projekt ustawy o jej zmianie? Mówią o tym wprost zapisy we wspomnianym dokumencie.
Większość konstytucyjna
By zmienić konstytucję, za zmianą musi zagłosować 2/3 posłów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jeśli któraś z partii zdobyłaby 307 mandatów dawałoby im to samodzielną możliwość dokonania zmiany konstytucji - niezależnie od tego, ilu posłów znajdowałoby się na sali w czasie głosowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzamy Wybory". Cała prawda o systemie wyborczym w Polsce. Ekspert odsłania karty
Warto podkreślić, że zgodnie z zapisami konstytucji projekt ustawy o jej zmianie może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów Senat lub Prezydent Rzeczypospolitej.
Ustawę zmieniającą konstytucję musi następnie zatwierdzić Senat bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej połowy senatorów. Oznacza to, że jeśli na sali jest pełen skład - czyli 100 senatorów - za przyjęciem ustawy zmieniającej konstytucję musi zagłosować 51.
Istotne jest też to, że jeśli ustawa zmieniająca konstytucję dotyczy rozdziału I, II lub XII ("Rzeczpospolita", "Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela" oraz "Zmiana Konstytucji" - red.), jej przyjęcie może wymagać zgody obywateli wyrażonej w ogólnonarodowym referendum.
O jego zwołanie może wnioskować co najmniej 92 posłów, Senat lub prezydent. Czas na złożenie wniosku o referendum - 45 dni od uchwalenia przez Senat ustawy.
Weto prezydenckie
Jeśli posłowie chcą odrzucić weto prezydent, za takim rozwiązaniem musi zagłosować 3/5 deputowanych w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gdyby na sali byli wszyscy, za odrzuceniem weta musiałoby zagłosować 276 deputowanych.
W wyborach 15 października, Polacy wybierają swoich przedstawicieli do parlamentu - 460 posłów oraz 100 senatorów. Ponadto możliwe jest również oddanie głosu w referendum ogólnopolskim. Lokale wyborcze są czynne od godz. 7:00 do 21:00.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski