Wysadzają własne czołgi. Rosjanie wpadli na nowy pomysł [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Wysadzają własne czołgi. Rosjanie wpadli na nowy pomysł [RELACJA NA ŻYWO]

Nowa taktyka Rosjan. Używają czołgów kamikadze [RELACJA NA ŻYWO]
Nowa taktyka Rosjan. Używają czołgów kamikadze [RELACJA NA ŻYWO]
Źródło zdjęć: © PAP, Twitter
Radosław OpasMaciej Zubel
18.06.2023 21:21, aktualizacja: 19.06.2023 21:35

Wojna w Ukrainie trwa. Poniedziałek to 481. dzień rosyjskiej inwazji. Wojska Władimira Putina wykorzystują na froncie czołgi kamikadze wypełnione ładunkami wybuchowymi - powiadomił ukraiński portal Militarny. Nową taktykę Rosjan potwierdza nagranie spod Marjinki w obwodzie donieckim, gdzie ukraińskie siły zniszczyły niedawno taki pojazd wroga. Wnętrze czołgu było miało być wypełnione 6 tonami materiałów wybuchowych i amunicji. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Siły ukraińskie mogą na pewien czas wstrzymać działania kontrofensywne w celu ponownego rozważenia taktyki przyszłych operacji. Na odcinku zaporoskim przeszkodą, która spowalnia ukraińskie natarcie, jest tzw. pas przesłaniania. - Plan walki jest opóźniony - mówi w rozmowie z WP płk rez. Piotr Lewandowski.
  • Nie można wykluczyć zbrojnego ataku na Szwecję. Pomimo skupienia sił w Ukrainie, Rosja ma inne możliwości - wynika z najnowszego raportu szwedzkiej komisji obrony. Skandynawowie chcą dać Moskwie klarowny i ostrzejszy niż kiedykolwiek sygnał, że w razie inwazji będą gotowi.
Relacja zakończona

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej   relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się   dalej, można śledzić TUTAJ. 

Kontrofensywa Kijowa postępuje powoli, ale rosyjskie linie obronne mogą wkrótce zostać przełamane; Ukraińcy konsekwentnie osłabiają wroga, zachowując przy tym większość swoich sił rezerwy - ocenił w poniedziałek Jan Matwiejew, niezależny ekspert związany z Fundacją Walki z Korupcją (FBK) rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Władze Węgier powinny wyjaśnić swój udział w sprowadzeniu ukraińskich jeńców wojennych z Rosji, a także działania Budapesztu dotyczące komunikacji w tej sprawie z Kijowem - oświadczył w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano w rozmowie z portalem Delfi, funkcjonującym na Litwie, Łotwie i w Estonii.

W marcu 2023 r. łączny import ropy naftowej i produktów ropopochodnych z Rosji do UE spadł do 1,4 mln ton (Mt) w porównaniu ze średnią miesięczną wartością 15,2 mln ton w ciągu trzech lat od 2019 do 2022 r. To spadek o 90 proc. - podał Eurostat.


Rosja była znaczącym źródłem ropy dla UE, ale jej agresja na Ukrainę skłoniła UE do przyjęcia szóstego pakietu unijnych sankcji (czerwiec 2022 r.), który obejmował embargo na import rosyjskiej ropy do UE. 

Na poligonach Republiki Białorusi kontynuowane jest szkolenie bojowe rosyjskich sił zbrojnych przed wysłaniem w rejonach działań zbrojnych na Ukrainie - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym poniedziałkowym komunikacie.

Konsekwencje wysadzenia zapory w Nowej Kachowce przez Rosjan widoczne na ulicach Chersonia.

Rosja zmienia przepisy, by wcielać do wojska kolejne grupy społeczne napisał w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. To kolejny sygnał, że wojna nie idzie po myśli Kremla - dodał.

W ukraińskich siłach służy ponad 42 tysiące kobiet. 5 tys. z nich walczy z Rosjanami na linii frontu.

Rada obwodu chersońskiego pokazała, jak wyglądała sala posiedzeń po rosyjskim ostrzale. "Rosyjski mir przyjechał z wizytą" - napisał w sieci wiceprzewodniczący rady Jurij Sobolewski.

Nowe nagranie z okupowanego przez Rosjan Mariupola.

Rosyjskie zorganizowane grupy przestępcze poparły inwazję Kremla na Ukrainę i uznały rekrutację swoich przedstawicieli na wojnę za zgodną z mafijnym "kodeksem honorowym" - ujawnił w poniedziałek niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'. Na froncie miało zginąć już co najmniej 10 wpływowych członków ugrupowań kryminalnych.


Agresję na sąsiedni kraj popierają liderzy właściwie wszystkich głównych organizacji przestępczych z różnych regionów Rosji - od Biełgorodu w pobliżu granicy z Ukrainą po Kraj Zabajkalski na Syberii. Jest znamienne, że kryminaliści walczą już nie tylko w szeregach najemniczych oddziałów Grupy Wagnera, ale także w regularnej armii. Co więcej, część rosyjskich dowódców chwali sobie "współpracę" z przedstawicielami mafii, podkreślając, że jest to lepszy "materiał" na żołnierzy, niż rezerwiści trafiający do wojska w ramach mobilizacji - czytamy na łamach opozycyjnego kanału 


Gdy wagnerowcy zaczęli werbować na wojnę skazańców, nastawienie grup przestępczych odegrało kluczową rolę. Wiele tzw. kryminalnych autorytetów było przeciwnych rekrutacji więźniów. O powodzeniu tego przedsięwzięcia zdecydowała zgoda najważniejszego "ojca chrzestnego" mafii, czyli Zacharija Kałaszowa, znanego jako "Szakro Młody" - poinformował Możem Objasnit', powołując się na przewodniczącą organizacji pozarządowej Ruś Siedząca Olgę Romanową.


"Pewien zbrodniarz wojenny ( #Putin ) twierdzi, że prawo do masowego zabijania Ukraińców gwarantuje mu... Karta ONZ i 400-letnia mapa, na której nie ma Ukrainy… Pytanie brzmi: jak można nadal wierzyć w polityczną adekwatność rosyjskiego kierownictwa lub poważnie traktować inicjatywy negocjacyjne płynące z Moskwy" - pisze na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

- Mamy kilka priorytetowych celów do osiągnięcie podczas szczytu w Wilnie, a najważniejszym z nich jest wzmocnienie potencjału obronnego wschodniej flanki. Zależy nam też na poszerzeniu sfery bezpieczeństwa na wschód od naszych granic - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Celem naszej polityki zagranicznej jest doprowadzenie do strategicznej porażki Rosji, zwycięstwa Ukrainy i trwałego odsunięcie widma wojny od naszych granic - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z ambasadorami RP biorącymi udział w dorocznej naradzie organizowanej przez MSZ. 


- Dopóki trwa ta wojna, nie jest przesądzone, która wizja świata oraz ładu międzynarodowego zwycięży. Dlatego działania polskiej dyplomacji powinny realnie przyczyniać się (do tego), by Rosja zapłaciła za swoje zbrodnie przez najbliższe dekady, a Europa Środkowa, w tym Polska, zyskała perspektywę rozwoju na kolejne, co najmniej, dziesięciolecia - dodał prezydent.


Wśród sprzętu wojskowego, który ma zostać w najbliższym czasie dostarczony na Ukrainę, zauważono między innymi oznaczenia nigeryjskich sił zbrojnych - poinformował portal Defence Express powołując się na film opublikowany przez brytyjskie ministerstwo obrony.

Pierwsza dama Ukrainy Olena Zełenska spotkała się w Tel Awiwie z prezydentem Izaakiem Herzogiem i jego żoną Michal Herzog, rozpoczynając tym samym swoją pierwszą oficjalną wizytę w Izraelu. Tematem poniedziałkowych rozmów mają być głównie kwestie humanitarne, z naciskiem na leczenie dzieci i młodzieży po przebytej traumie spowodowanej rosyjską agresją.

Część pojazdów i broni ofiarowanych Ukrainie przez Zachód trafia w stanie niezdatnym do użytku na polu bitwy, zaś wiele kontraktów na dostawę sprzętu pozostaje niezrealizowanych - podał w poniedziałek "New York Times", powołując się na dokumenty i wypowiedzi ukraińskiego MON. Kłopoty te miały opóźnić rozpoczęcie ukraińskiej kontrofensywy.

Tylko 23 proc. ankietowanych Ukraińców chciałoby zmiany prezydenta Wołodymyra Zełenskiego po wygraniu wojny z Rosją - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS).


Jednocześnie badanie wykazało, że zdecydowana większość Ukraińców, bo aż 73 proc., chciałaby zmiany władz centralnych po wojnie na takim lub innym szczeblu.


Najwięcej - 69 proc. - respondentów pragnie zmiany parlamentu po wojnie. Zmiany rządu chciałoby 47 proc. zapytanych.

Rosyjskie siły wykorzystują na froncie czołgi kamikadze wypełnione ładunkami wybuchowymi; potwierdza to nagranie spod Marjinki w obwodzie donieckim, gdzie nasze wojska zniszczyły niedawno taki pojajzd wroga - powiadomił w poniedziałek ukraiński portal Militarny.


Materiał wideo opublikowali w mediach społecznościowych propagandyści związani z Kremlem. Zdalnie sterowany rosyjski czołg, prawdopodobnie przestarzała maszyna typu ?-54/55 lub ?-62, natknął się na minę przeciwpancerną i zatrzymał około 100 metrów od ukraińskich pozycji. Chwilę później pojazd został ostrzelany z granatnika i eksplodował. 


Według najeźdźców wnętrze czołgu było wypełnione 6 tonami materiałów wybuchowych i amunicji, ale nie jesteśmy w stanie zweryfikować tych doniesień przekazywanych przez wroga - powiadomił serwis.


Jak dodano, nie jest to pierwszy przypadek użycia takich pojazdów przez siły agresora. W lutym 2023 roku pojawiły się doniesienia, że przeciwnik wykorzystuje na polu walki transportery opancerzone MT-LB wypełnione bombami odłamkowo-burzącymi OFAB-100-120.

Alarm przeciwlotniczy w obwodzie donieckim.

Źródło: pravda.com.ua, tass.ru, ria.ru, unian.ua, ukrinform.ua, 24tv.ua, bbc.com. reuters.com, cnn.com, PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także