Choroba "jeleni zombie". Zmarło dwóch myśliwych. Nowe badania
Naukowcy z Teksasu podejrzewają, że może istnieć związek pomiędzy jedną z chorób prionowych jeleni a zgonami dwóch myśliwych. Opublikowane badania sugerują, że mężczyźni mogli zarazić się przez spożycie dziczyzny, a priony wywołały u nich chorobę Creutzfeldta-Jakoba (CJD).
Epidemia przewlekłej choroby wyniszczającej (CWD) rozprzestrzenia się wśród zwierząt w Ameryce Północnej. Niedawno odnotowano przypadki tej choroby w Parku Narodowym Yellowstone w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie - podaje rosyjskie BBC. Stacja podaje, że schorzenie jest nazywane "chorobą jeleni zombie".
CWD jest wysoce zakaźną przenośną chorobą neurodegeneracyjną występującą w populacjach dzikich i utrzymywanych w warunkach fermowych jeleniowatych, w tym jeleni, łosi i reniferów - wyjaśniono na stronach Komisji Europejskiej. Na naszym kontynencie CWD występuje głównie w północnej Europie.
Do tej pory nie udowodniono, że choroba jest przenoszona ze zwierząt na ludzi, jednak eksperci coraz uważniej przyglądają się możliwym korelacjom. Specjaliści z Uniwersytetu Teksasu w San Antonio na początku miesiąca ujawnili raport wskazujący na możliwy związek pomiędzy chorobą zwierząt, a śmiercią dwóch myśliwych. Badanie opublikowano w czasopiśmie klinicznym Neurology.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
20 lat Polski w Unii Europejskiej. Bilans zysków i strat
Mężczyźni mieli zarazić się spożywając dziczyznę
Według naukowców, mężczyźni mogli zarazić się poprzez spożycie dziczyzny z jelenia zarażonego CWD - podaje CBS News. Autorzy badania stwierdzili, że obaj mężczyźni polowali w tym samym miejscu i spożywali mięso pochodzące z tej samej populacji jeleni. U każdego z nich rozwinęła się choroba Creutzfeldta-Jakoba i wkrótce potem zmarli. Choroba Creutzfeldta-Jacoba (CJD) jest rzadko występującą, śmiertelną chorobą ośrodkowego układu nerwowego - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Choroba ta występuje najczęściej pomiędzy 50. a 70. rokiem życia.
Amerykańskie badanie koncentrowało się na śmierci 72-letniego mężczyzny w 2022 roku. Autorzy stwierdzili, że myśliwy "wykazywał szybko pojawiającą się dezorientację i agresję". Mężczyzna miał spożywać mięso pochodzące z populacji jeleni, o której wiadomo, że była zarażona CWD. Dziczyznę jadł również jego przyjaciel. Mężczyzna zmarł później na chorobę Creutzfeldta-Jakoba. Śmierć nastąpiła w ciągu miesiąca od wystąpienia typowych objawów, takich jak drgawki i pobudzenie. Sekcja zwłok potwierdziła chorobę w wariancie o nazwie sCJDMM1 - donosi CBS News.
Autorzy stwierdzili, że odkrycie to może wskazywać na "możliwą nową transmisję CWD ze zwierzęcia na człowieka". Przyznali jednak, że nie jest to jednoznaczny dowód. - Chociaż związek przyczynowy pozostaje nieudowodniony, ten przypadek podkreśla potrzebę dalszego badania potencjalnego ryzyka związanego ze spożywaniem jeleni zakażonych CWD i jego implikacji dla zdrowia publicznego - napisano w raporcie.
Źródło: commission.europa.eu, BBC, CBS News, Główny Inspektorat Sanitarny
Czytaj także: