Trwa ładowanie...

Szwajcaria odmówiła leczenia ukraińskich cywilów i żołnierzy

Szwajcaria odmówiła leczenia żołnierzy i cywilów rannych podczas wojny w Ukrainie. Główne zastrzeżenia dotyczyły naruszenia statusu kraju jako państwa neutralnego w świetle prawa międzynarodowego.

Share
Szwajcaria odmówiła leczenia ukraińskich cywilów i żołnierzy  Szwajcaria odmówiła leczenia ukraińskich cywilów i żołnierzy Źródło: East News, fot: AP
d2a2j9c

O pomoc do szwajcarskiego rządu zwróciło się Euroatlantyckie Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy przy NATO. Organ ten koordynuje ewakuacje medyczne z Ukrainy. Już w maju niektóre szwajcarskie lecznice zgłosiły gotowość do leczenia rannych, ale zgodę na to musiał wydać rząd. Sprawą zajął się Federalny Urząd Zdrowia Publicznego i Federalny Departament Spraw Zagranicznych - po trzech tygodniach prowadzonego postępowania zapadła decyzja odmowna.

Przeszkodą Konwencja Genewska i Porozumienie Haskie

Główne zastrzeżenia dotyczyły naruszenia statusu Szwajcarii jako państwa neutralnego w świetle prawa międzynarodowego. Na przykład Konwencja Genewska i Porozumienie Haskie z 1907 r. nakładają na państwa neutralne obowiązek zapewnienia, by zrehabilitowani żołnierze po odzyskaniu nie mogli brać udziału w operacjach wojskowych.

d2a2j9c

Szwajcaria woli wysłać pomoc

Jeśli chodzi o rannych cywilów, rząd był zdania, że ​​odróżnienie cywilów od żołnierzy jest prawie niemożliwe, biorąc pod uwagę, że wielu cywilów w Ukrainie chwyta za broń w obronie swojego kraju. Zamiast tego szwajcarscy urzędnicy wolą pomagać rannym, kierując pomoc humanitarną do szpitali cywilnych w Ukrainie.

Źródło: swissinfo.ch

Przeczytaj także:

Zełenski odwołuje współpracowników. Ekspert komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2a2j9c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2a2j9c
d2a2j9c
Więcej tematów