Szwajcaria odmówiła leczenia ukraińskich cywilów i żołnierzy
Szwajcaria odmówiła leczenia żołnierzy i cywilów rannych podczas wojny w Ukrainie. Główne zastrzeżenia dotyczyły naruszenia statusu kraju jako państwa neutralnego w świetle prawa międzynarodowego.
O pomoc do szwajcarskiego rządu zwróciło się Euroatlantyckie Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy przy NATO. Organ ten koordynuje ewakuacje medyczne z Ukrainy. Już w maju niektóre szwajcarskie lecznice zgłosiły gotowość do leczenia rannych, ale zgodę na to musiał wydać rząd. Sprawą zajął się Federalny Urząd Zdrowia Publicznego i Federalny Departament Spraw Zagranicznych - po trzech tygodniach prowadzonego postępowania zapadła decyzja odmowna.
Przeszkodą Konwencja Genewska i Porozumienie Haskie
Główne zastrzeżenia dotyczyły naruszenia statusu Szwajcarii jako państwa neutralnego w świetle prawa międzynarodowego. Na przykład Konwencja Genewska i Porozumienie Haskie z 1907 r. nakładają na państwa neutralne obowiązek zapewnienia, by zrehabilitowani żołnierze po odzyskaniu nie mogli brać udziału w operacjach wojskowych.
Szwajcaria woli wysłać pomoc
Jeśli chodzi o rannych cywilów, rząd był zdania, że odróżnienie cywilów od żołnierzy jest prawie niemożliwe, biorąc pod uwagę, że wielu cywilów w Ukrainie chwyta za broń w obronie swojego kraju. Zamiast tego szwajcarscy urzędnicy wolą pomagać rannym, kierując pomoc humanitarną do szpitali cywilnych w Ukrainie.
Źródło: swissinfo.ch
Przeczytaj także:
Zełenski odwołuje współpracowników. Ekspert komentuje
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski