Obowiązkowe schrony na osiedlach. Wiadomo, kto poniesie koszty

W nowo powstających osiedlach obowiązkowe będą miejsca ukrycia dla mieszkańców. Taka decyzja może budzić obawy deweloperów, na których spoczywać będzie odpowiedzialność za ich powstawanie. Minister Tomasz Siemoniak ogłosił w poniedziałek wdrażanie ustawy o ochronie ludności. Powstanie 18 rozporządzeń, program ochrony ludności oraz środki na budowę schronów i system alarmowy.

Tomasz Siemoniak zapowiedział wdrażanie ustawy o ochronie ludzkości
Tomasz Siemoniak zapowiedział wdrażanie ustawy o ochronie ludzkości
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Maciej Kulczyński
Justyna Lasota-Krawczyk

- My to nazywamy miejscami ukrycia. To są takie miejsca, w których, na przykład w garażu podziemnym, niedużym kosztem dokłada się wentylację, wodę, wzmacnia się strop - mówił szef MSWiA w TVP Info zapewniając, że deweloperzy nie mają się czego obawiać.

- Najlepiej, żeby ludzie się chronili najbliżej miejsca zamieszkania - podkreślił. Siemoniak przyznał, że na decyzję o konieczności zwiększenia liczby schronów wpływ ma trwająca od niemal trzech lat wojna w Ukrainie.

Minister przyznał, że koszty związane z budową miejsc ukrycia poniosą deweloperzy i kupujący mieszkania. - Uważam, że to jest wzrost ceny mieszkania rzędu kilku procent. To jest atut, mamy miejsce ukrycia u siebie, zbiegamy ze schodów i jesteśmy. Nie musimy chodzić gdzieś daleko, kiedy mamy bardzo mało czasu - zaznaczył.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Kwestie społeczno-genderowe". Trump ogłosił oficjalną politykę rządu

Rewolucja w ochronie ludności

W poniedziałek Siemoniak podkreślił, że ustawa wprowadza rewolucyjne zmiany w ochronie ludności, tworząc podstawy na najbliższe dekady. - To dokument, który na najbliższe kilkanaście, kilkadziesiąt lat tworzy podstawy do ochrony ludności i budowy systemu ochrony cywilnej - mówił minister, wskazując na wnioski z wojny w Ukrainie.

Minister zaznaczył, że samorządowcy odgrywają kluczową rolę w systemie ochrony ludności. - Z jednej strony rząd i jego służby, z drugiej zaś samorządy każdego szczebla, które mają swoje zadania i środki do ich realizacji - wskazywał Siemoniak. Podkreślił, że oczekuje od nich przywództwa i zaangażowania.

Nowe rozporządzenia i budowa schronów

W ramach wdrażania ustawy powstanie 18 rozporządzeń, a także program ochrony ludności. Przewidziano znaczne środki na budowę schronów i odnowę systemu powiadamiania alarmowego. - Za chwilę będzie 18 rozporządzeń do tej ustawy, powstanie program ochrony ludności, będą duże środki na budowę schronów i odnowę systemu powiadamiania alarmowego - mówił Siemoniak.

Wojewoda dolnośląska Anna Żabska poinformowała o trwającej inwentaryzacji schronów w regionie. - Czekamy też na rozporządzenie i wytyczne ze strony rządu w kontekście budowy nowych schronów - dodała Żabska. Ustawa przewiduje, że na realizację nowych rozwiązań rząd przeznaczy rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB.

Źródło: TVP Info, PAP, WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (25)