Trwa ładowanie...

Niespodziewany atak Węgier. Wymienił UE i Polskę

Stan praworządności w Polsce obnaża podwójne standardy przywódców Unii Europejskiej – ocenił w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Peter SzijjartoPeter SzijjartoŹródło: East News, fot: AA/ABACA
d111lxx
d111lxx

- Jeśli danym krajem rządzą partie liberalne, to jest to demokracja i cokolwiek się tam dzieje, jest w porządku, ale w przypadku partii nieliberalnych nagle demokracja się kończy - powiedział Szijjarto podczas posiedzenia parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.

Orban: Polacy prowadzą obłudną politykę

W jego ocenie "gdyby jedna dziesiąta takich incydentów (jak w Polsce – PAP) miała miejsce na Węgrzech", to przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen "zaproponowałaby wysłanie sił pokojowych".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosjanie bezkarni. "Na forum ONZ ten temat nie był podnoszony"

To nie pierwsza krytyczna ocena sytuacji w Polsce i UE wygłoszona przez przedstawiciela rządu Węgier. Premier tego kraju Viktor Orban skrytykował pod koniec lipca polski rząd na corocznym spotkaniu środowisk Fideszu w rumuńskim Baile Tusnad.

d111lxx

- Polacy prowadzą obłudną politykę. Krytykują nas za nasze stosunki z Rosją, a prowadzą z nią interesy przez pośredników. Takiej hipokryzji ze strony państwa nigdy nie widziałem - powiedział Orban, na co zdecydowanie zareagowała polska dyplomacja.

Szijjarto zarzucił Polakom "kłamstwo"

Z kolei Szijjarto zarzucił Polakom "kłamstwo" po twierdzeniach szefa MSZ Radosława Sikorskiego, że Budapeszt pozostaje izolowany w związku z "misją pokojową" premiera Orbana. W jej ramach odwiedził on m.in. Moskwę, gdzie spotkał się z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, co spotkało się z ostrą krytyką pozostałych członków UE.

Węgry są w dużym stopniu uzależnione od rosyjskich surowców energetycznych. Importują rocznie 4,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego na podstawie 15-letniego kontraktu z Gazpromem, podpisanego we wrześniu 2021 roku. Ponadto kraj sprowadził w 2023 roku 4,5 mln ton ropy, a rosyjski państwowy koncern Rosatom rozbudowuje jedyną węgierską elektrownię jądrową w Paksu.

Na początku października węgierskie MSZ poinformowało, że kraj podpisał z Gazpromem memorandum, które może zwiększyć przesył rosyjskiego gazu. Budapeszt twierdzi, że import gazu rurociągiem Turecki Potok, którego operatorem jest Gazprom, może zastąpić tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d111lxx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d111lxx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj