Trwa ładowanie...

"Szaleńczy atak" turystów na żmije. Ratownicy załamują ręce

Turyści w mediach społecznościowych ostrzegają się przed "plagą żmij", a ratownicy ostrzegają przed... "szaleńczym atakiem" na gady. - Piechurzy walczą ze żmijami tym, co mają w ręce. Zdarzało się, że chcieli je spłoszyć, rzucając w nie butelkami, czy uderzając kijkami trekkingowymi - relacjonuje Wirtualnej Polsce leśnik, Wiesław Dziki.

Turyści walczą ze żmijami na szlakachTuryści walczą ze żmijami na szlakachŹródło: WP, fot: wp
d20qn1b
d20qn1b

Na facebookowej grupie zrzeszającej fanów bieszczadzkiej turystyki pojawiły się zdjęcia przedstawiające żmije wygrzewające się na szlakach. Ich nagromadzenie jest tak duże, że piechurzy są zmuszeni schodzić ze szlaku, by bezpiecznie przejść.

Niestety, jak relacjonuje Wirtualnej Polsce leśnik, Wiesław Dziki, wielu z nich nie wie, jak zachować się w przypadku napotkania gada na swojej trasie. - Teraz w Bieszczadach trwa sezon "złotej jesieni" i wielu turystów z różnych zakątków Polski wyrusza na szlak. Jestem regularnie świadkiem krzyków i pisków, generalnie mocno irracjonalnego zachowania - relacjonuje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nagranie rozpaliło sieć. Warszawska policja w akcji. "Boją się"

Wiele żmij ginie w trakcie ataków turystów

- Piechurzy walczą ze żmijami tym, co mają w ręce. Zdarzało się, że chcieli je spłoszyć, rzucając w nie butelkami, uderzając kijkami trekkingowymi czy kijami zebranymi w lesie. O tej porze roku żmije są już mocno ospałe, korzystają z ostatnich słonecznych dni, stąd jest ich tak dużo - dodaje.

d20qn1b

Leśnik z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych podkreśla, że liczba ukąszeń przez żmiję zygzakowatą jest niewielka. Mimo to każdego roku wiele gadów cierpi z rąk wystraszonych turystów.

Te relację potwierdza w rozmowie z WP GOPR. Jak słyszymy, ratownicy odbierają dziesiątki zgłoszeń, w których turyści oczekują pomocy w odstraszeniu gadów. - Dzwoni do nas pani, która krzyczy, że mamy usunąć ze szlaku zaskrońca, bo ona nie przejdzie. Tłumaczymy, że to nie jest w naszej kompetencji, ale mam wrażenie, że jak grochem o ścianę. Nie ma najmniejszej edukacji w tym temacie. Jesteśmy załamani, że ludzie blokują linię alarmową, bo boją się węża - opisuje Waldemar Ostrowski.

- Nie jestem w stanie dokładnie oszacować liczby takich zgłoszeń, ale najwięcej jest ich wiosną, gdy zwierzęta są mocno aktywne i pobudzone, no i teraz jesienią, gdy są nieco ospałe i wylegują się w widocznych miejscach. Na pewno jest to skala niepokojąca, tym bardziej, że wiele zwierząt zostaje rannych lub nawet ginie w trakcie takiego szaleńczego ataku turysty - podsumowuje.

Zagrożone dzieci i osoby starsze

Żmije zygzakowate, jeśli decydują się na ukąszenie człowieka, to zazwyczaj jest to tzw. ukąszenie suche, a więc bez wstrzyknięcia jadu. Ich jad rzadko stanowi zagrożenie dla życia dorosłego człowieka. Jest niebezpieczny dla osób starszych, dzieci, osób o osłabionej odporności i chorujących. Jednak zawsze po ukąszeniu należy skorzystać z pomocy medycznej. Leczenie polega na podaniu antytoksyny końskiej.

Leśnicy podkreślają, że żmija występuje w kilku odmianach: czarnej, szarej i brunatnej. Na grzbiecie ma wyraźny zygzak, który jest ciemniejszy od barwy podstawowej. Osiąga długość ok. 80 cm. Ma płaską głowę o trójkątnym zarysie, która jest wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Łuski na głowie tworzą wzór przypominający literę X, Y lub V. Ma pionowe źrenice. Chcąc wystraszyć przeciwnika, głośno syczy.

d20qn1b

Jest gatunkiem chronionym. W celu ochrony gatunków ustanowiono szereg zakazów, takich jak zakaz umyślnego zabijania i okaleczania, zakaz chwytania, przetrzymywania, niszczenia siedlisk, schronień, a także umyślnego płoszenia i niepokojenia żmij. Złamanie tych zakazów jest traktowane jako wykroczenie. Jego popełnienie wiąże się z orzeczeniem kary aresztu lub grzywny.

Joanna Zajchowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d20qn1b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20qn1b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj